DXPR Builder - en to fa translation catalogue (124 entries)

en: Title
fa: عنوان

en: Images
fa: تصاویر

en: Status
fa: وضعیت

en: Prefix
fa: پیشوند

en: Suffix
fa: پسوند

en: Delete
fa: حذف

en: Operations
fa: عمل ها

en: Content
fa: محتوا

en: Type
fa: نوع

en: Actions
fa: عملکردها

en: Confirm
fa: تایید

en: Cancel
fa: لغو

en: Language
fa: زبان

en: Disabled
fa: غیرفعال

en: Enabled
fa: فعال

en: On
fa: روشن

en: Yes
fa: بله

en: No
fa: خیر

en: Date
fa: تاریخ

en: Size
fa: اندازه

en: Search
fa: جستجو

en: None
fa: هیچ

en: Message
fa: پیغام

en: Weight
fa: وزن

en: Link
fa: واصلی

en: Image
fa: تصویر

en: Center
fa: وسط

en: Container
fa: نگهدارنده

en: Category
fa: دسته

en: Settings
fa: تنظیمات

en: Name
fa: نام

en: Field
fa: میدان

en: Outline
fa: سرفصل

en: Label
fa: برچسب

en: Save
fa: ذخیره

en: Help
fa: راهنما

en: True
fa: صحیح

en: False
fa: غلط

en: Default
fa: پیش‌فرض

en: Top
fa: بالا

en: Small
fa: کوچک

en: Large
fa: بزرگ

en: Icon
fa: شمایل

en: Time
fa: زمان

en: Views
fa: نماها

en: View
fa: مشاهده

en: Length
fa: طول

en: Region
fa: ناحیه

en: Text
fa: متن

en: Layout
fa: آرایش

en: ID
fa: هویت

en: User
fa: کاربر

en: User ID
fa: هویت کاربر

en: Error
fa: خطا

en: Options
fa: گزینه‌ها

en: Separator
fa: جداکننده

en: Year
fa: سال

en: Bottom
fa: پایین

en: Off
fa: خاموش

en: Header
fa: سربرگ

en: Inline
fa: درون خطی

en: Custom
fa: سفارشی

en: Roles
fa: نقش‌ها

en: Warning
fa: اخطار

en: Width
fa: عرض

en: Height
fa: ارتفاع

en: Display options
fa: گزینه‌های نمایش

en: Day
fa: روز

en: Align
fa: تراز

en: Loop
fa: حلقه

en: General Settings
fa: تنظیمات عمومی

en: Background color
fa: رنگ پس‌زمینه

en: Navigation
fa: پیمایش

en: Color
fa: رنگ

en: Role
fa: نقش

en: Counter
fa: شمارنده

en: Button
fa: دکمه

en: Provider
fa: ارائه‌دهنده

en: Clone
fa: تکثیر سازی

en: Tab
fa: زبانه

en: Plain
fa: ساده

en: Close
fa: بستن

en: Duration
fa: مدت

en: Hidden
fa: پنهان

en: Clear
fa: پاک کردن

en: unlimited
fa: نامحدود

en: Hour
fa: ساعت

en: Minute
fa: دقیقه

en: Second
fa: ثانیه

en: Map
fa: نقشه

en: Fixed
fa: ثابت

en: Left
fa: چپ

en: Right
fa: راست

en: Seconds
fa: ثانیه

en: Info
fa: اطلاعات

en: Video
fa: ویدیو

en: Style
fa: اصلوب

en: Reverse
fa: معکوس

en: Bottom right
fa: پائین راست

en: Bottom left
fa: پائین چپ

en: Tabs
fa: زبانه ها

en: Select
fa: انتخاب

en: Copy
fa: تکثیر

en: Blocks
fa: قالبک‌ها

en: Grid
fa: شبکه

en: Hide
fa: پنهان کن

en: Global
fa: سراسری

en: Space
fa: فاصله

en: Blockquote
fa: نقل قول بلاک شده

en: Machine name
fa: نام دستگاه

en: Locked
fa: قفل شده

en: Field settings
fa: تنظیمات میدان

en: Skip to main content
fa: رفتن به محتوای اصلی

en: Paste
fa: چسباندن

en: Column
fa: ستون

en: Opacity
fa: مبهمیت

en: Speed
fa: سرعت

en: Entity type
fa: نوع عنصر

en: Row
fa: سطر

en: Light
fa: روشن

en: Comma
fa: کاما

en: Alert
fa: هشدار

en: Dark
fa: تاریک

en: View modes
fa: حالت‌های نمایش
