DXPR - en to tr translation catalogue (181 entries)

en: Title
tr: Başlık

en: Body
tr: Gövde

en: Images
tr: Resimler

en: Status
tr: Durum

en: Prefix
tr: Ön ek

en: Suffix
tr: Son ek

en: Delete
tr: Sil

en: Operations
tr: İşlemler

en: Content
tr: İçerik

en: Type
tr: Tip

en: Actions
tr: Eylemler

en: Confirm
tr: Onayla

en: Cancel
tr: İptal

en: Language
tr: Dil

en: Disabled
tr: Etkin değil

en: Enabled
tr: Etkin

en: On
tr: Açık

en: Yes
tr: Evet

en: No
tr: Hayır

en: Documentation
tr: Belgeleme

en: Date
tr: Tarih

en: Size
tr: Boyut

en: Search
tr: Ara

en: Reset
tr: Sıfırla

en: None
tr: Hiçbiri

en: Message
tr: İleti

en: Weight
tr: Ağırlık

en: Link
tr: Bağlantı

en: Image
tr: Resim

en: Center
tr: Merkez

en: Container
tr: Kapsayıcı

en: Category
tr: Kategori

en: Settings
tr: Ayarlar

en: Name
tr: İsim

en: Field
tr: Alan

en: Outline
tr: Anahat

en: Label
tr: Etiket

en: Save
tr: Kaydet

en: Help
tr: Yardım

en: True
tr: Doğru

en: False
tr: Yanlış

en: Default
tr: Varsayılan

en: Background
tr: Arkaplan

en: Top
tr: En üst

en: Link target
tr: Bağlantı hedefi

en: Small
tr: Küçük

en: Large
tr: Büyük

en: Icon
tr: Simge

en: Time
tr: Zaman

en: Views
tr: Görünümler

en: View
tr: Görüntüle

en: Length
tr: Uzunluk

en: Section
tr: Bölüm

en: Region
tr: Bölge

en: Text
tr: Metin

en: Layout
tr: Yerleşim

en: User
tr: Kullanıcı

en: User ID
tr: Kullanıcı ID

en: Error
tr: Hata

en: Options
tr: Seçenekler

en: Separator
tr: Ayraç

en: Year
tr: Yıl

en: Bottom
tr: Alt

en: Off
tr: Kapalı

en: Header
tr: Üst bilgi

en: Inline
tr: Satır içi

en: Custom
tr: Özel

en: Roles
tr: Roller

en: Warning
tr: Uyarı

en: New window
tr: Yeni pencere

en: Width
tr: Genişlik

en: Height
tr: Yükseklik

en: Display options
tr: Gösterim seçenekleri

en: Address
tr: Adres

en: Desc
tr: Azalan

en: Day
tr: Gün

en: Start
tr: Başlangıç

en: End
tr: Bitiş

en: Align
tr: Hizalama

en: Loop
tr: Döngü

en: General Settings
tr: Genel ayarlar

en: Background color
tr: Arkaplan rengi

en: Navigation
tr: Gezinti

en: Color
tr: Renk

en: Role
tr: Rol

en: Counter
tr: Sayaç

en: Button
tr: Düğme

en: Square
tr: Kare

en: Save changes
tr: Değişiklikleri kaydet

en: Provider
tr: Sağlayıcı

en: Clone
tr: Kopya

en: Tab
tr: Sekme

en: Plain
tr: Sade

en: Template
tr: Şablon

en: Template name
tr: Şablon adı

en: Close
tr: Kapat

en: Duration
tr: Süre

en: Sort by
tr: Sıralama anahtarı

en: Hidden
tr: Gizli

en: Dimension
tr: Boyut

en: Clear
tr: Temizle

en: unlimited
tr: limitsiz

en: Font size
tr: Yazı tipi boyutu

en: Hour
tr: Saat

en: Minute
tr: Dakika

en: Second
tr: Saniye

en: Map
tr: Harita

en: Controls
tr: Denetimler

en: Fixed
tr: Sabit

en: Days
tr: Günler

en: Sidebar
tr: Kenar Çubuğu

en: Left
tr: Sol

en: Right
tr: Sağ

en: Hours
tr: Saat

en: Seconds
tr: Saniye

en: Info
tr: Bilgi

en: Style
tr: Biçem (stil)

en: Orientation
tr: Yerleşim

en: Reverse
tr: Ters

en: Interval
tr: Aralık

en: Top left
tr: Üst sol

en: Top right
tr: Üst sağ

en: Bottom right
tr: Alt sağ

en: Bottom left
tr: Alt sol

en: ‹ Previous
tr: ‹ Önceki

en: Next ›
tr: Sonraki ›

en: Minutes
tr: Dakika

en: Same window
tr: Aynı pencere

en: Tabs
tr: Sekmeler

en: Apply
tr: Uygula

en: Select
tr: Seç

en: Copy
tr: Kopyala

en: Blocks
tr: Bloklar

en: Grid
tr: Izgara

en: Hide
tr: Gizle

en: Global
tr: Genel

en: Transparent
tr: Şeffaf

en: Layouts
tr: Yerleşimler

en: Space
tr: Boşluk

en: Border color
tr: Kenarlık rengi

en: Blockquote
tr: Alıntı

en: Show all
tr: Tümünü göster

en: Local
tr: Yerel

en: Items to display
tr: Gösterilecek öğeler

en: Offset
tr: Başlangıç değeri

en: Machine name
tr: Makine adı

en: Locked
tr: Kilitli

en: Field settings
tr: Alan ayarları

en: Skip to main content
tr: Ana içeriğe atla

en: Paste
tr: Yapıştır

en: Column
tr: Sütun

en: Element
tr: Öğe

en: Entity type
tr: Varlık tipi

en: Inherit
tr: Miras

en: Infinite
tr: Sınırsız

en: Row
tr: Satır

en: Comma
tr: Virgül

en: Primary
tr: Birincil

en: Secondary
tr: İkincil

en: Card
tr: Kart

en: Items per page
tr: Sayfa başına öğe sayısı

en: - All -
tr: - Tümü -

en: « First
tr: « İlk

en: Last »
tr: Son »

en: Alert
tr: Çok önemli

en: Top center
tr: Üst orta

en: Bottom center
tr: Alt orta

en: Elements
tr: Öğeler

en: Stacked
tr: Yığılı

en: Broken/missing handler: @table > @field
tr: Bozuk / eksik işleyici: @table> @field

en: Media Library
tr: Medya Kütüphanesi

en: Custom layout
tr: Özelleştirilmiş yerleşim

en: Asc
tr: Artan

en: Entity bundle
tr: Nesne kümesi (bundle)

en: Master
tr: Ana (master)

en: Filter by tag
tr: Etikete göre süz

en: View modes
tr: Görüntüleme kipleri

en: Responsive
tr: Duyarlı

en: Select media
tr: Medya seç

en: Muted
tr: Sessiz

en: Divider
tr: Bölücü
