DXPR - en to kn translation catalogue (144 entries)

en: Title
kn: ಶೀರ್ಷಿಕೆ

en: Body
kn: ವಿವರಣೆ , ವಿಷಯ ,ಮಾಹಿತಿ

en: Images
kn: ಚಿತ್ರಗಳು

en: Status
kn: ಸ್ಥಿತಿ

en: Prefix
kn: ಪೂರ್ವದಲ್ಲಿ ಜೊಡಿಸು

en: Suffix
kn: ಅಂತ್ಯದಲ್ಲಿ ಜೊಡಿಸು

en: Delete
kn: ಅಳಿಸಿ ಹಾಕು

en: Operations
kn: ಕ್ರಿಯೆ

en: Content
kn: ಒಳಅಂಶ

en: Type
kn: ಶೈಲಿ

en: Actions
kn: ಕಾರ್ಯಗಳು

en: Confirm
kn: ದೃಢೀಕರಣೆ

en: Cancel
kn: ರದ್ದುಗೊಳಿಸು

en: Language
kn: ಭಾಷೆ

en: Disabled
kn: ಅಶಕ್ತಗೊಳಿಸಲಾದ

en: Enabled
kn: ಶಕ್ತಗೊಂಡಿದೆ

en: On
kn: ಚಾಲಿತ

en: Yes
kn: ಸರಿ

en: No
kn: ಇಲ್ಲ

en: Documentation
kn: ದಸ್ತಾವೇಜು

en: Date
kn: ದಿನಾಂಕ

en: Size
kn: ಗಾತ್ರ

en: Search
kn: ಹುಡುಕು

en: Reset
kn: ಪುನಃ ಹೊಂದಿಸು

en: None
kn: ಯಾವುದೂ ಇಲ್ಲ

en: Message
kn: ಸಂದೇಶ

en: Weight
kn: ತೂಕ

en: Link
kn: ಕೊಂಡಿ

en: Image
kn: ಚಿತ್ರ

en: Center
kn: ಕೇಂದ್ರ (ತೆಗೆದುಹಾಕಲ್ಪಟ್ಟಿದೆ)

en: Category
kn: ವರ್ಗ

en: Settings
kn: ಸಿದ್ಧತೆಗಳು

en: Name
kn: ಹೆಸರು

en: Field
kn: ಕ್ಷೇತ್ರ

en: Label
kn: ಗುರುತುಪಟ್ಟಿ

en: Save
kn: ಉಳಿಸಿ

en: Help
kn: ಸಹಾಯ

en: True
kn: ನಿಜ

en: False
kn: ಅಲ್ಲ

en: Default
kn: ಡೀಫಾಲ್ಟ್‍

en: Background
kn: ಹಿನ್ನೆಲೆ

en: Top
kn: ಮೇಲಿನ/ಮೊದಲ

en: Small
kn: ಚಿಕ್ಕದಾದ

en: Large
kn: ದೊಡ್ಡದಾದ

en: Icon
kn: ಚಿಹ್ನೆ

en: Time
kn: ಸಮಯ

en: Views
kn: ನೋಟಗಳು

en: View
kn: ನೋಡು

en: Length
kn: ಉದ್ದ

en: Section
kn: ವಿಭಾಗ

en: Text
kn: ಪಠ್ಯ

en: Layout
kn: ಹೊರವಿನ್ಯಾಸ

en: ID
kn: IDE ಗಳು

en: User
kn: ಬಳಕೆದಾರ

en: User ID
kn: ಬಳಕೆದಾರನ ಐಡಿ

en: Error
kn: ದೋಷ

en: Options
kn: <b>ಆಯ್ಕೆಗಳು</b>

en: Separator
kn: ವಿಭಜಕ

en: Year
kn: ವರ್ಷ

en: Bottom
kn: ಕೆಳ

en: Logo
kn: ಚಿಹ್ನೆ

en: Off
kn: ಜಡ

en: Header
kn: ಹೆಡರ್

en: Custom
kn: ಇಚ್ಛೆಯ

en: Roles
kn: ಪಾತ್ರಗಳು

en: Percent
kn: ಪ್ರತಿಶತ

en: Normal
kn: ಸಾಮಾನ್ಯ

en: Success
kn: ಯಶಸ್ವಿಯಾಗಿದೆ

en: Warning
kn: ಎಚ್ಚರಿಕೆ

en: Width
kn: ಅಗಲ

en: Height
kn: ಎತ್ತರ

en: Bar
kn: ಪಟ್ಟಿ

en: Model
kn: ಮಾದರಿ

en: Address
kn: ವಿಳಾಸ

en: Border
kn: ಅಂಚು

en: Day
kn: ದಿನ

en: Start
kn: ಪ್ರಾರಂಭಿಸು

en: End
kn: ಕೊನೆ

en: Align
kn: ಹೊಂದಿಸು

en: General Settings
kn: ಸಾಮಾನ್ಯ ಸಂಯೋಜನೆಗಳು

en: Background color
kn: ಹಿನ್ನಲೆ ಬಣ್ಣ

en: Navigation
kn: ಸಂಚಾರ

en: Color
kn: ಬಣ್ಣ

en: Repeat
kn: ಮರುಕಳಿಸು

en: Role
kn: ಪಾತ್ರ

en: Button
kn: ಗುಂಡಿ

en: Square
kn: ಚೌಕ

en: Plain
kn: ಸರಳ

en: Template
kn: ಟೆಂಪ್ಲೇಟ್

en: Close
kn: ಮುಚ್ಚು

en: Duration
kn: ಕಾಲಾವಧಿ

en: Hidden
kn: ಅಡಗಿಸಲಾದ

en: Dimension
kn: ವಿಸ್ತೀರ್ಣ

en: Clear
kn: ತೆರವುಗೊಳಿಸು

en: unlimited
kn: ಅನಿಯಮಿತ

en: Today
kn: ಇಂದು

en: Font size
kn: ಆಕ್ಷರ ಶೈಲಿಯ ಗಾತ್ರ

en: Hour
kn: ಗಂಟೆ

en: Minute
kn: ನಿಮಿಷಗಳು

en: Second
kn: ಸೆಕೆಂಡು

en: Fill color
kn: ಬಣ್ಣವನ್ನು ತುಂಬಿಸು

en: Controls
kn: ನಿಯಂತ್ರಣಗಳು

en: Days
kn: ದಿನಗಳು

en: Left
kn: ಎಡ

en: Right
kn: ಬಲ

en: Hours
kn: ಗಂಟೆಗಳು

en: Seconds
kn: ಸೆಕಂಡುಗಳು

en: Info
kn: ಮಾಹಿತಿ

en: Video
kn: ವೀಡಿಯೋ

en: Style
kn: ಶೈಲಿ

en: Orientation
kn: ಸ್ಥಾನ

en: Minutes
kn: ನಿಮಿಷಗಳು

en: Tabs
kn: ಹಾಳೆಗಳು

en: Apply
kn: ಅನ್ವಯಿಸು

en: Select
kn: ಆರಿಸಿ

en: Copy
kn: ಕಾಪಿ ಮಾಡು

en: Sites
kn: ತಾಣಗಳು

en: Toggle
kn: ಟಾಗಲ್

en: Blocks
kn: ಇಟ್ಟಿಗೆಗಳು

en: Countdown
kn: ಕೌಂಟ್‌ಡೌನ್

en: Hide
kn: ಅಡಗಿಸು(_H)

en: Global
kn: ಜಾಗತಿಕ

en: Layouts
kn: ಲೇಔಟ್‍ಗಳು

en: Border color
kn: ಅಂಚಿನ ಬಣ್ಣ:

en: Animation
kn: ಸಜೀವನ(ಅನಿಮೇಶನ್‌)

en: Local
kn: ಸ್ಥಳೀಯ

en: Panel
kn: ಫಲಕ

en: Locked
kn: ಲಾಕ್‌ ಮಾಡಲಾದ

en: Free
kn: ಮುಕ್ತ

en: Paste
kn: ಅಂಟಿಸು

en: Column width
kn: ಕಾಲಂ ಅಗಲ

en: Element
kn: ಘಟಕ

en: Speed
kn: ವೇಗ

en: Inherit
kn: ಪಾರಂಪರ್ಯವಾದ

en: Light
kn: ತಿಳಿಯಾದ

en: Cover
kn: ಕೋವರ್

en: Primary
kn: ಪ್ರಾಥಮಿಕ

en: Background image
kn: ಹಿನ್ನಲೆಯ ಚಿತ್ರ

en: Foreground color
kn: ಮುನ್ನೆಲೆ ಬಣ್ಣ

en: Accordion
kn: ಅಕಾರ್ಡಿಯಾನ್

en: Layers
kn: ಪದರಗಳು

en: Alert
kn: ಎಚ್ಚರಿಕೆ

en: Progress
kn: ಪ್ರಗತಿ

en: Show controls
kn: ನಿಯಂತ್ರಕಗಳನ್ನು ತೋರಿಸು
