DXPR Builder - en to it translation catalogue (162 entries)

en: Title
it: Titolo

en: Body
it: Corpo

en: Images
it: Immagini

en: Status
it: Stato

en: Prefix
it: Prefisso

en: Suffix
it: Suffisso

en: Operations
it: Operazioni

en: Content
it: Contenuto

en: Type
it: Tipo

en: Confirm
it: Conferma

en: Cancel
it: Annulla

en: Language
it: Lingua

en: Disabled
it: Disattivato

en: Enabled
it: Attivato

en: On
it: Acceso

en: Yes
it: Sì

en: Date
it: Data

en: Size
it: Dimensione

en: Search
it: Cerca

en: Reset
it: Ripristina

en: None
it: Nessuno

en: Message
it: Messaggio

en: Weight
it: Peso

en: Image
it: Immagine

en: Center
it: Centro

en: Container
it: Contenitore

en: Category
it: Categoria

en: Settings
it: Impostazioni

en: Name
it: Nome

en: Field
it: Campo

en: Outline
it: Struttura

en: Label
it: Etichetta

en: Save
it: Salva

en: True
it: Vero

en: False
it: Falso

en: Default
it: Predefinito

en: Background
it: Sfondo

en: Top
it: In cima

en: Small
it: Piccolo

en: Large
it: Grande

en: Icon
it: Icona

en: Time
it: Data e ora

en: Views
it: Viste

en: View
it: Visualizza

en: Length
it: Lunghezza

en: Section
it: Sezione

en: Text
it: Testo

en: User
it: Utente

en: User ID
it: ID utente

en: Options
it: Opzioni

en: Separator
it: Separatore

en: Year
it: Anno

en: Bottom
it: In fondo

en: Off
it: Spento

en: Header
it: Intestazione

en: Inline
it: In linea

en: Custom
it: Personalizzato

en: Roles
it: Ruoli

en: Normal
it: Normale

en: Success
it: Riuscito

en: Warning
it: Avviso

en: New window
it: Nuova finestra

en: Width
it: Larghezza

en: Height
it: Altezza

en: Display options
it: Opzioni di visualizzazione

en: Address
it: Indirizzo

en: Desc
it: Disc

en: Day
it: Giorno

en: Start
it: Inizio

en: End
it: Fine

en: Align
it: Allinea

en: Loop
it: Iterazione

en: General Settings
it: Impostazioni generali

en: Background color
it: Colore dello sfondo

en: Navigation
it: Navigazione

en: Color
it: Colore

en: Repeat
it: Ripeti

en: Role
it: Ruolo

en: Counter
it: Contatore

en: Button
it: Pulsante

en: Square
it: Quadrato

en: Save changes
it: Salva le modifiche

en: Provider
it: Fonte esterna

en: Tab
it: Scheda

en: Plain
it: Semplice

en: Close
it: Chiudi

en: Duration
it: Durata

en: Sort by
it: Ordina per

en: Hidden
it: Nascosto

en: Clear
it: Cancella

en: unlimited
it: illimitati

en: Font size
it: Dimensione del carattere

en: Hour
it: Ora

en: Minute
it: Minuto

en: Second
it: Secondo

en: Map
it: Mappa

en: Controls
it: Controlli

en: Fixed
it: Fisso

en: Days
it: Giorni

en: Sidebar
it: Barra laterale

en: Left
it: Sinistra

en: Right
it: Destra

en: Hours
it: Ore

en: Seconds
it: Secondi

en: Info
it: Informazioni

en: Style
it: Stile

en: Font color
it: Colore font

en: Reverse
it: Inverti

en: Thousands separator
it: Separatore delle migliaia

en: Interval
it: Intervallo

en: Top left
it: In alto a sinistra

en: Top right
it: In alto a destra

en: Bottom right
it: In basso a destra

en: Bottom left
it: In basso a sinistra

en: ‹ Previous
it: ‹ Precedente

en: Next ›
it: Seguente ›

en: Video width
it: Larghezza del video

en: Minutes
it: Minuti

en: Same window
it: Stessa finestra

en: Tabs
it: Schede

en: Apply
it: Applica

en: Select
it: Scegliere

en: Blocks
it: Blocchi

en: Grid
it: Griglia

en: Hide
it: Nascondi

en: Global
it: Globale

en: Transparent
it: Trasparente

en: Space
it: Spazio

en: Blockquote
it: Citazione

en: Years
it: Anni

en: Panel
it: Pannello

en: Items to display
it: Elementi da visualizzare

en: Offset
it: Scostamento

en: Machine name
it: Nome ad uso interno

en: Field settings
it: Impostazioni campo

en: Column
it: Colonna

en: Opacity
it: Opacità

en: Element
it: Elemento

en: Speed
it: Velocità

en: Entity type
it: Tipo di entità

en: Inherit
it: Eredita

en: Row
it: Riga

en: Light
it: Chiaro

en: Cover
it: Copertina

en: Comma
it: Virgola

en: Primary
it: Primario

en: Secondary
it: Secondario

en: Items per page
it: Voci per pagina

en: - All -
it: - Tutto -

en: « First
it: « Prima

en: Last »
it: Ultima »

en: Alert
it: Avviso

en: Top center
it: Centro in alto

en: Bottom center
it: Centro in basso

en: Delete element
it: Elimina elemento

en: Elements
it: Elementi

en: Broken/missing handler: @table > @field
it: Gestore danneggiato / mancante: @table > @field

en: Dark
it: Scuro

en: Master
it: Principale

en: The number of items to display. Enter 0 for no limit.
it: Il numero di elementi da visualizzare. Il valore 0 equivale a nessun limite.

en: Filter by tag
it: Filtra per tag

en: View modes
it: View mode
