DXPR Builder - en to oc translation catalogue (140 entries)

en: Title
oc: Títol

en: Body
oc: Còs

en: Images
oc: Imatges

en: Status
oc: Estatut

en: Suffix
oc: Sufix

en: Delete
oc: Suprimir

en: Operations
oc: Accions

en: Content
oc: Contengut

en: Private
oc: Privat

en: Type
oc: Tipe

en: Actions
oc: Accions

en: Confirm
oc: Confirmar

en: Cancel
oc: Anullar

en: Language
oc: Lenga

en: Disabled
oc: Desactivat

en: Enabled
oc: Activat

en: On
oc: Activat

en: Yes
oc: Òc

en: No
oc: Non

en: Date
oc: Data

en: Size
oc: Talha

en: Search
oc: Recercar

en: Reset
oc: Reïnicializar

en: None
oc: Pas cap

en: Message
oc: Messatge

en: Weight
oc: Pes

en: Link
oc: Ligam

en: Image
oc: Imatge

en: Center
oc: Centre

en: Category
oc: Categoria

en: Settings
oc: Paramètres

en: Name
oc: Nom

en: Field
oc: Camp

en: Outline
oc: Estructura

en: Label
oc: Etiqueta

en: Preview
oc: Apercebut

en: Save
oc: Enregistrar

en: Help
oc: Ajuda

en: True
oc: Verai

en: False
oc: Fals

en: Default
oc: Per defaut

en: Background
oc: Rèireplan

en: Top
oc: Naut

en: Small
oc: Pichon

en: Large
oc: Grand

en: Time
oc: Ora

en: Views
oc: Vistas

en: View
oc: Veire

en: Length
oc: Longor

en: Section
oc: Seccion

en: Text
oc: Tèxte

en: Layout
oc: Afichatge

en: ID
oc: Identificant (ID)

en: User
oc: Utilizaire

en: User ID
oc: Identificant (ID) utilizaire

en: Options
oc: Opcions

en: Separator
oc: Separador

en: Year
oc: Annada

en: Bottom
oc: Bas

en: Off
oc: Desactivat

en: Header
oc: Entèsta

en: Inline
oc: Sus la meteissa linha

en: Custom
oc: Personalizat

en: Roles
oc: Ròtles

en: Warning
oc: Avertiment

en: Width
oc: Largor

en: Height
oc: Nautor

en: Bar
oc: Barra

en: Address
oc: Adreça

en: Border
oc: Bordadura

en: Day
oc: Jorn

en: End
oc: Fin

en: Align
oc: Alinhar

en: Loop
oc: Bocla

en: Background color
oc: Color de rèireplan

en: Navigation
oc: Navigacion

en: Repeat
oc: Repetir

en: Role
oc: Ròtle

en: Padding
oc: Emplenatge

en: Save changes
oc: Enregistrar los cambiaments

en: Clone
oc: Clonar

en: Plain
oc: Brut

en: Template
oc: Modèl

en: Close
oc: Tampar

en: Duration
oc: Durada

en: Sort by
oc: Triar per

en: Hidden
oc: Amagat

en: Clear
oc: Escafar

en: unlimited
oc: illimitat

en: Font size
oc: Talha de la poliça

en: Hour
oc: Ora

en: Minute
oc: Minuta

en: Second
oc: Segonda

en: Controls
oc: Contraròtles

en: Map width
oc: Largor de la mapa

en: Fixed
oc: Fixe

en: Days
oc: Jorns

en: Sidebar
oc: Barra laterala

en: Left
oc: Esquèrra

en: Right
oc: Dreita

en: Style
oc: Estil

en: Reverse
oc: Inversat

en: Tabs
oc: Onglets

en: Apply
oc: Aplicar

en: Select
oc: Seleccionar

en: Copy
oc: Copiar

en: Blocks
oc: Blòts

en: Dotted
oc: Pointillé

en: Dashed
oc: En tirets

en: Solid
oc: Solide

en: Grid
oc: Grasilha

en: Hide
oc: Amagar

en: Layouts
oc: Mesas en pagina

en: Space
oc: Espace

en: Local
oc: Locale

en: Panel
oc: Panèl

en: Items to display
oc: Elements a afichar

en: Offset
oc: Decalatge

en: Machine name
oc: Nom sistèma

en: Locked
oc: Verrolhat

en: Field settings
oc: Paramètres del camp

en: Paste
oc: pEGAR

en: Column
oc: Colomna

en: Speed
oc: Velocitat

en: Entity type
oc: Tipe d'entitat

en: Inherit
oc: Ereitar

en: Row
oc: Linha

en: Comma
oc: Virgula

en: Primary
oc: Primaire

en: Secondary
oc: Secondaire

en: Items per page
oc: Elements per pagina

en: - All -
oc: - Tot -

en: Pager offset
oc: Decalatge de la paginacion

en: Thickness
oc: Espessor

en: Broken/missing handler: @table > @field
oc: Handler brisé/mancant : @taula > @field

en: Custom layout
oc: Mesa en pagina personalizada

en: UUID
oc: Identificant universal unic (UUID)

en: Master
oc: Maître

en: The number of items to display. Enter 0 for no limit.
oc: Lo nombre d'elements a afichar. Sasissètz 0 per ne pas limitar.

en: Filter by tag
oc: Filtrar per etiqueta
