Dynamic Entity Reference (8.x-1.0-beta1) - en to pt translation catalogue (28 entries)

en: Label
pt: Rótulo

en: Save
pt: Salvar

en: Save settings
pt: Salvar as configurações

en: Size of textfield
pt: Tamanho do campo de texto

en: Entity
pt: Entidade

en: Default value
pt: Valor padrão

en: Add another item
pt: Adicionar outro item

en: Save field settings
pt: Salvar as configurações do campo

en: Entity type
pt: Tipo de entidade

en: Autocomplete matching
pt: Busca do autocompletar

en: Autocomplete
pt: Autocompletar

en: Placeholder
pt: Espaço reservado

en: Show links
pt: Mostrar links

en: Field types
pt: Tipos de campo

en: Entity ID
pt: ID da entidade

en: View mode
pt: Modo de exibição

en: An autocomplete text field.
pt: Um campo de texto de preenchimento automático.

en: Display the label of the referenced entities.
pt: Mostra o rótulo das entidades referenciadas.

en: Rendered entity
pt: Entidade renderizada

en: Display the referenced entities rendered by entity_view().
pt: Apresenta as entidades referenciadas renderizadas por entity_view().

en: Link label to the referenced entity
pt: Linkar rótulo para a entidade referenciada

en: The referenced entity
pt: A entidade referenciada

en: Type of item to reference
pt: Tipo de item para referenciar

en: Reference method
pt: Método de referência

en: There are no entities matching "%value".
pt: Não existem entidades que combinem com "%value".

en: Display the ID of the referenced entities.
pt: Mostrar o ID das entidades referenciadas.

en: Target Entity Type
pt: Tipo de Entidade de Destino

en: Entity Type ID
pt: ID do Tipo de Entidade
