Dynamic Entity Reference (8.x-1.0-beta3) - en to tr translation catalogue (33 entries)

en: Label
tr: Etiket

en: Save
tr: Kaydet

en: Save settings
tr: Ayarları kaydet

en: Size of textfield
tr: Metin alanının boyutu

en: Select list
tr: Seçim listesi

en: Entity
tr: Nesne

en: Reference
tr: Kaynak

en: Default value
tr: Varsayılan değer

en: Add another item
tr: Başka bir öğe ekle

en: Save field settings
tr: Alan ayarlarını kaydet

en: Check boxes/radio buttons
tr: Onay kutuları/radyo düğmeleri

en: Entity type
tr: Varlık tipi

en: Save and continue
tr: Kaydet ve devam et

en: Autocomplete matching
tr: Otomatik tamamlama eşleşmesi

en: Autocomplete
tr: Otomatik tamamla

en: @type %title has been created.
tr: %title başlıklı @type içeriği oluşturuldu.

en: Placeholder
tr: Yer tutucu

en: Show links
tr: Bağlantıları göster

en: Field types
tr: Alan tipleri

en: Entity ID
tr: Varlık kimliği (ID)

en: View mode
tr: Görünüm kipi

en: An autocomplete text field.
tr: Otomatik tamamlama metin alanı.

en: Rendered entity
tr: Oluşturulmuş varlık

en: Link label to the referenced entity
tr: Etiketi başvurulan varlığa bağlayın

en: Change handler
tr: İşleyiciyi değiştir

en: The referenced entity
tr: Başvurulan varlık

en: Reference type
tr: Referans tipi

en: Type of item to reference
tr: Referans verilecek öge tipi

en: Reference method
tr: Referans metodu

en: There are no entities matching "%value".
tr: "%value" ile eşleşen varlık yok.

en: Display the ID of the referenced entities.
tr: Başvurulan varlıkların kimliğini görüntüleyin.

en: The referenced entity (%type: %id) does not exist.
tr: Başvurulan varlık (%type: %id) mevcut değil.

en: Target UUID
tr: Hedef UIID
