Dynamic Entity Reference (8.x-1.0-rc1) - en to id translation catalogue (33 entries)

en: Preview
id: Pratinjau

en: Save
id: Simpan

en: Save settings
id: Simpan pengaturan

en: Size of textfield
id: Ukuran bidang isian teks

en: Select list
id: Daftar pilihan

en: Entity
id: Entitas

en: Reference
id: Referensi

en: Default value
id: Nilai bawaan

en: Add another item
id: Tambahkan item lain

en: Save field settings
id: Simpan pengaturan bidang

en: Check boxes/radio buttons
id: Cekbox/tombol radio

en: Entity type
id: Jenis Entity

en: Save and continue
id: Simpan dan lanjutkan

en: Autocomplete matching
id: Pencocokan otomatis

en: Autocomplete
id: Pelengkapan otomatis

en: @type %title has been created.
id: @type %title sudah dibuat.

en: Show links
id: Tampilkan tautan

en: Field types
id: Jenis bidang isian

en: Entity ID
id: ID Entitas

en: View mode
id: Modus tampilan

en: Appears in: @bundles.
id: Tampak di: @bundles.

en: Display the label of the referenced entities.
id: Tampilkan label entitas rujukan.

en: Rendered entity
id: Entitas yang dihasilkan

en: Display the referenced entities rendered by entity_view().
id: Tampilkan referensi entitas yang telah diberikan oleh entity_view().

en: Link label to the referenced entity
id: Tautkan label pada entitas yang menjadi acuan

en: Change handler
id: Ubah handler

en: Reference type
id: Tipe rujukan

en: Type of item to reference
id: Jenis item yang direferensikan

en: Reference method
id: Metode referensi

en: There are no entities matching "%value".
id: Tidak ada entitas yang cocok dengan "%value".

en: Display the ID of the referenced entities.
id: Tampilkan ID dari entitas rujukan.

en: The referenced entity (%type: %id) does not exist.
id: Entitas yang dirujuk (%type: %id) tidak terdaftar.

en: Target UUID
id: UUID Tujuan
