Easy entity base field (1.0.1) - en to id translation catalogue (41 entries)

en: Delete
id: Hapus

en: required
id: dibutuhkan

en: Edit
id: Sunting

en: None
id: Tiada

en: Help text
id: Teks bantuan

en: Settings
id: Pengaturan

en: settings
id: pengaturan

en: Field
id: Bidang

en: Save
id: Simpan

en: Manage
id: Kelola

en: Display
id: Tampilan

en: Field name
id: Nama bidang isian

en: Field type
id: Jenis bidang isian

en: Fields
id: Bidang isian

en: Widget type
id: Jenis widget

en: module
id: modul

en: Save settings
id: Simpan pengaturan

en: Default value
id: Nilai bawaan

en: Add a new field
id: Tambahkan sebuah bidang baru

en: Save field settings
id: Simpan pengaturan bidang

en: Machine name
id: Nama mesin

en: Instructions to present to the user below this field on the editing form.<br />Allowed HTML tags: @tags
id: Intruksi untuk ditampilkan kepada pengguna dibawah field ini pada form penyuntingan. <br />Tag HTML yang diijinkan:@tags

en: Entity type
id: Jenis Entity

en: Save and continue
id: Simpan dan lanjutkan

en: - Select a field type -
id: - Pilih tipe field -

en: Add new field: you need to provide a label.
id: Tambah field baru: Anda perlu untuk menyediakan judulnya.

en: Formatter settings
id: Pengaturan formatter

en: Required field
id: Jadikan isian wajib

en: The default value for this field, used when creating new content.
id: Nilai bawaan dari isian ini, digunakan saat membuat konten baru.

en: Saved %label configuration.
id: Menyimpan konfigurasi %label.

en: There is data for this field in the database. The field settings can no longer be changed.
id: Ada data untuk field ini di database. Pengaturan bidang tidak bisa lagi diubah.

en: Delete field.
id: Hapus field.

en: Entity reference
id: Rujukan entitas

en: Change handler
id: Ubah handler

en: This field supports tokens.
id: Bidang ini mendukung token.

en: There was a problem creating field %label: @message
id: Terdapat masalah dalam membuat field %label: @message

en: A unique machine-readable name containing letters, numbers, and underscores.
id: Nama unik tebaca-mesin mengandung huruf, angka dan garis bawah.

en: An entity field containing an entity reference.
id: Sebuah field entitas yang memiliki sebuah refennsi entitas

en: Reference type
id: Tipe rujukan

en: Reference method
id: Metode referensi

[ctx: Entity type group]
en: Content
id: Konten
