Entity Construction Kit (ECK) (8.x-1.0-alpha4) - en to fr translation catalogue (37 entries)

en: Title
fr: Titre

en: delete
fr: supprimer

en: Delete
fr: Supprimer

en: Operations
fr: Actions

en: Content
fr: Contenu

en: Author
fr: Auteur

en: Explanation or submission guidelines
fr: Explication ou directives pour la contribution

en: Name
fr: Nom

en: edit
fr: modifier

en: Label
fr: Libellé

en: Save
fr: Enregistrer

en: View
fr: Voir

en: ID
fr: Identifiant (ID)

en: Created
fr: Créé

en: Add content
fr: Ajouter du contenu

en: Authored by
fr: Écrit par

en: Id
fr: Identifiant (ID)

en: Authored on
fr: Écrit le

en: Changed
fr: Modifié

en: @type: deleted %title.
fr: @type : %title supprimé.

en: Machine name
fr: Nom système

en: About
fr: À propos

en: Save bundle
fr: Enregistrer le paquet

en: Bundles
fr: Types

en: Bundle
fr: Type

en: Entity Type
fr: Type d'entité

en: Entity Types
fr: Types d'entités

en: Invalid machine-readable name. Enter a name other than %invalid.
fr: Nom système incorrect. Saisir un nom différent de "%invalid".

en: Machine Name
fr: Nom système

en: The entity type.
fr: Le type d'entité.

en: Add bundle
fr: Ajouter un paquet (bundle)

en: Add @label
fr: Ajouter @label

en: !entity_type type
fr: Type !entity_type

en: The time that the entity was created.
fr: La date à laquelle l'entité a été créée.

en: The time that the entity was last edited.
fr: La date à laquelle l'entité a été modifiée pour la dernière fois.

en: Update @type
fr: Mettre à jour @type

en: Control which roles can "View the administration theme" on the <a href=":permissions">Permissions page</a>.
fr: Contrôler les rôles qui peuvent "Voir le thème d'administration" sur la <a href=":permissions">Page des droits</a>.
