Entity Construction Kit (ECK) (8.x-1.0-alpha4) - en to it translation catalogue (28 entries)

en: Title
it: Titolo

en: delete
it: elimina

en: Delete
it: Elimina

en: Operations
it: Operazioni

en: Content
it: Contenuto

en: Type
it: Tipo

en: Author
it: Autore

en: Description
it: Descrizione

en: Explanation or submission guidelines
it: Spiegazioni o linee guida per la pubblicazione

en: Name
it: Nome

en: edit
it: modifica

en: Label
it: Etichetta

en: Save
it: Salva

en: View
it: Visualizza

en: Created
it: Creato

en: Add content
it: Aggiungi contenuto

en: Authored by
it: Creato da

en: Configuration
it: Configurazione

en: Authored on
it: Creato il

en: Changed
it: Modificato

en: @type: deleted %title.
it: @type: %title eliminato.

en: Machine name
it: Nome ad uso interno

en: About
it: Informazioni

en: Bundles
it: Bundle

en: Invalid machine-readable name. Enter a name other than %invalid.
it: Nome ad uso interno non valido. Inserisci un nome diverso da %invalid.

en: Machine Name
it: Nome ad uso interno

en: The entity type.
it: Il tipo di entità.

en: Control which roles can "View the administration theme" on the <a href=":permissions">Permissions page</a>.
it: Controlla quali ruoli possono "Visualizzare il tema di amministrazione" nella <a href=":permissions">pagina Permessi</a>.
