EKAN (1.0.1) - en to it translation catalogue (227 entries)

en: tags
it: tag

en: Title
it: Titolo

en: Body
it: Corpo

en: title
it: titolo

en: Status
it: Stato

en: Register
it: Registrati

en: Delete
it: Elimina

en: Operations
it: Operazioni

en: Content
it: Contenuto

en: Value
it: Valore

en: Username
it: Nome utente

en: Groups
it: Gruppi

en: Type
it: Tipo

en: Author
it: Autore

en: List
it: Elenco

en: Description
it: Descrizione

en: Language
it: Lingua

en: more
it: altro

en: Administration
it: Amministrazione

en: More
it: Altro

en: Action
it: Azione

en: On
it: Acceso

en: Tags
it: Etichette

en: Resources
it: Risorse

en: Download
it: Scarica

en: view
it: mostra

en: Edit
it: Modifica

en: Date
it: Data

en: Size
it: Dimensione

en: Search
it: Cerca

en: Reset
it: Ripristina

en: Daily
it: Giornalmente

en: Weekly
it: Settimanalmente

en: Monthly
it: Mensile

en: Use count
it: Contatore di utilizzo

en: Message
it: Messaggio

en: No log messages available.
it: Nessun messaggio di log disponibile.

en: Image
it: Immagine

en: Name
it: Nome

en: edit
it: modifica

en: Taxonomy term
it: Termine della tassonomia

en: Field
it: Campo

en: Preview
it: Anteprima

en: Default
it: Predefinito

en: Archive
it: Archivio

en: Icon
it: Icona

en: View
it: Visualizza

en: Format
it: Formato

en: Path
it: Percorso

en: Filename
it: Nome file

en: Teaser
it: Anteprima

en: Updated
it: Aggiornato

en: Content Types
it: Tipi di contenuto

en: Text
it: Testo

en: Attachment
it: Allegato

en: Upload
it: Carica

en: Picture
it: Ritratto

en: User
it: Utente

en: Content type
it: Tipo di contenuto

en: Files
it: File

en: Created
it: Creato

en: All
it: Tutti

en: Active
it: Attivo

en: Page title
it: Titolo della pagina

en: Block
it: Blocco

en: Page
it: Pagina

en: Search box
it: Finestrella di ricerca

en: Off
it: Spento

en: Header
it: Intestazione

en: Footer
it: Piè di pagina

en: Roles
it: Ruoli

en: Published
it: Pubblicato

en: Filter
it: Filtra

en: Promoted to front page
it: Promosso alla prima pagina

en: Last access
it: Ultimo accesso

en: Severity
it: Rilevanza

en: Last update
it: Ultimo aggiornamento

en: Nodes
it: Nodi

en: Authored by
it: Creato da

en: Width
it: Larghezza

en: Height
it: Altezza

en: Plain text
it: Testo semplice

en: Desc
it: Disc

en: node
it: nodo

en: Role
it: Ruolo

en: Anonymous
it: Anonimo

en: Tools
it: Strumenti

en: Filters
it: Filtri

en: Defaults
it: Impostazioni predefinite

en: Sort by
it: Ordina per

en: Modified
it: Modificato

en: Group members
it: Membri del gruppo

en: English
it: Inglese

en: Member for
it: Iscritto da

en: Topics
it: Argomenti

en: Topic
it: Argomento

en: Granularity
it: Granularità

en: author
it: autore

en: Entity
it: Entità

en: People
it: Persone

en: Blocked
it: Bloccato

en: Glossary
it: Glossario

en: Changed
it: Modificato

en: Allowed file extensions
it: Estensioni file consentite

en: ‹ Previous
it: ‹ Precedente

en: Next ›
it: Seguente ›

en: @total results
it: @total risultati

en: Content top
it: Parte superiore del contenuto

en: Unpublished
it: Non pubblicato

en: Tabs
it: Schede

en: Upload File
it: Carica file

en: Anonymous user
it: Utente anonimo

en: Apply
it: Applica

en: Publisher
it: Editore

en: Overrides
it: Forzature

en: Used in
it: Usato in

en: Permission
it: Permesso

en: Authenticated user
it: Utente autenticato

en: Maximum upload size
it: Dimensione massima caricamento

en: Administrator
it: Amministratore

en: A user is considered online for this long after they have last viewed a page.
it: Un utente è considerato on-line per questo tempo dopo la sua ultima visita di una pagina.

en: Show all
it: Mostra tutti

en: Offset
it: Scostamento

en: Joined
it: Iscritto

en: About
it: Informazioni

en: File directory
it: Cartella file

en: Errors
it: Errori

en: Related Content
it: Contenuto correlato

en: Entity type
it: Tipo di entità

en: User account
it: Profilo utente

en: Main navigation
it: Navigazione principale

en: Mime type
it: Tipo di mime

en: Not applicable
it: Non applicabile

en: No content available.
it: Nessun contenuto disponibile.

en: Permanent
it: Permanente

en: Temporary
it: Temporaneo

en: No files available.
it: Nessun file disponibile.

en: Frontpage
it: Pagina iniziale

en: MIME type
it: Tipo MIME

en: Upload date
it: Data di caricamento

en: Search index
it: Indice di ricerca

en: @interval ago
it: @interval fa

en: Items per page
it: Voci per pagina

en: - All -
it: - Tutto -

en: Compact
it: Compatto

en: Who's new
it: Nuovi utenti

en: Resource
it: Risorsa

en: Who's online
it: Utenti on-line

en: « First
it: « Prima

en: Last »
it: Ultima »

en: Breadcrumbs
it: Breadcrumb

en: Page bottom
it: Fondo pagina

en: Status messages
it: Messaggi di stato

en: Duration (seconds)
it: Durata (in secondi)

en: Published status
it: Stato pubblicazione

en: Monthly archive
it: Archivio mensile

en: Main page content
it: Contenuto della pagina principale

en: Upload destination
it: Destinazione file caricati

en: Select where the final files should be stored. Private file storage has significantly more overhead than public files, but allows restricted access to files within this field.
it: Seleziona dove i file dovranno essere memorizzati. I file privati hanno un costo di gestione maggiore ma permettono l'accesso limitato ai file memorizzati in questo campo.

en: Optional subdirectory within the upload destination where files will be stored. Do not include preceding or trailing slashes.
it: Sottocartella opzionale all'interno della destinazione del file da caricare. Non includere slash iniziali o finali.

en: Enter a value like "512" (bytes), "80 KB" (kilobytes) or "50 MB" (megabytes) in order to restrict the allowed file size. If left empty the file sizes will be limited only by PHP's maximum post and file upload sizes (current limit <strong>%limit</strong>).
it: Inserire un valore del tipo "512" (byte), "80 KB" (kilobyte) opure "50 MB" (megabyte) in modo da limitare la dimensione permessa. Se il campo viene lasciato vuoto la dimensione verrà limitata solo dalle impostazioni PHP (limite attuale <strong>%limit</strong>).

en: Full content
it: Contenuto completo

en: Recent content
it: Contenuti recenti

en: Find and manage content.
it: Trova e gestisci contenuti.

en: Taxonomy term page
it: Pagina di un termine della tassonomia

en: No people available.
it: Nessuna persona disponibile.

en: An administrator created an account for you at [site:name]
it: Un amministratore ha creato un profilo utente per te su [site:name]

en: Find and manage people interacting with your site.
it: Trova e gestisci le persone che interagiscono con il tuo sito.

en: Machine Name
it: Nome ad uso interno

en: Separate extensions with a space or comma and do not include the leading dot.
it: Separa le estensioni con uno spazio o una virgola e non includere il punto iniziale.

en: Bulk update
it: Aggiornamento di massa

en: Recent log messages
it: Messaggi di log recenti

en: Manage user accounts, roles, and permissions.
it: Gestisci profili utente, ruoli e permessi.

en: Changed date
it: Data di ultima modifica

en: Not specified
it: Non specificato.

en: Master
it: Principale

en: Full HTML
it: HTML completo

en: Default translation
it: Traduzione di default

en: @type %info has been created.
it: @type %info è stato creato.

en: @type %info has been updated.
it: @type %info è stato aggiornato.

en: @type: added %info.
it: @type: aggiunto %info.

en: @type: updated %info.
it: @type: aggiornato %info.

en: Registering module
it: Registrazione del modulo

en: File usage
it: Utilizzo del file

en: Site branding
it: Branding del sito

en: Search result highlighting input
it: Highlighting dei risultati di ricerca

en: A flag indicating whether this is the default translation.
it: Un campo che indica se questa è la traduzione predefinita.

en: Primary admin actions
it: Azioni di amministrazione principali

en: Large (480×480)
it: Grande (480×480)

en: Medium (220×220)
it: Medio (220×220)

en: Thumbnail (100×100)
it: Miniatura (100×100)

en: HTML Date
it: Data HTML

en: HTML Datetime
it: Data e ora HTML

en: HTML Month
it: Mese HTML

en: HTML Time
it: Ora HTML

en: HTML Week
it: Settimana HTML

en: HTML Year
it: Anno HTML

en: Default long date
it: Formato predefinito data lunga

en: Default medium date
it: Formato predefinito data media

en: Default short date
it: Formato predefinito data corta

en: User account menu
it: Menu profilo utente

en: Account cancellation request for [user:display-name] at [site:name]
it: Richiesta rimozione profilo per [user:display-name] su [site:name]

en: Replacement login information for [user:display-name] at [site:name]
it: Informazioni di autenticazione sostitutive per [user:display-name] su [site:name]

en: Account details for [user:display-name] at [site:name]
it: Dettagli profilo per [user:display-name] su [site:name]

en: Account details for [user:display-name] at [site:name] (pending admin approval)
it: Dettagli del profilo per [user:display-name] su [site:name] (in attesa dell'approvazione dell'amministratore)

en: Account details for [user:display-name] at [site:name] (approved)
it: Dettagli profilo per [user:display-name] su [site:name] (approvato)

en: Account details for [user:display-name] at [site:name] (blocked)
it: Dettagli profilo per [user:display-name] su [site:name] (bloccato)

en: [user:display-name],
    
    Your account on [site:name] has been canceled.
    
    --  [site:name] team
it: [user:display-name],
    
    Il tuo profilo su [site:name] è stato eliminato.
    
    --  Il team [site:name]

en: Account details for [user:display-name] at [site:name] (canceled)
it: Dettagli profilo per [user:display-name] su [site:name] (eliminato)

en: [user:display-name],
    
    A request to reset the password for your account has been made at [site:name].
    
    You may now log in by clicking this link or copying and pasting it into your browser:
    
    [user:one-time-login-url]
    
    This link can only be used once to log in and will lead you to a page where you can set your password. It expires after one day and nothing will happen if it's not used.
    
    --  [site:name] team
it: [user:display-name],
    
    Una richiesta di reimpostazione password è stata effettuata per il tuo profilo su [site:name].
    
    Puoi autenticarti con un clic su questo collegamento oppure copiando ed incollando il collegamento nel tuo browser:
    
    [user:one-time-login-url]
    
    Questo collegamento può essere usato solo una volta per l'autenticazione e ti consentirà di scegliere la tua password. Il collegamento scadrà dopo un giorno e niente sarà modificato se non utilizzato.
    
    -- Il team di [site:name]

en: [user:display-name],
    
    A site administrator at [site:name] has created an account for you. You may now log in by clicking this link or copying and pasting it into your browser:
    
    [user:one-time-login-url]
    
    This link can only be used once to log in and will lead you to a page where you can set your password.
    
    After setting your password, you will be able to log in at [site:login-url] in the future using:
    
    username: [user:name]
    password: Your password
    
    --  [site:name] team
it: [user:display-name],
    
    Un amministratore ha creato il tuo profilo utente sul sito [site:name]. Puoi autenticarti con un clic su questo collegamento oppure copiando ed incollando il collegamento nel tuo browser:
    
    [user:one-time-login-url]
    
    Questo collegamento può essere usato solo una volta per l'autenticazione e ti consentirà di scegliere la tua password.
    
    Dopo aver scelto la password, in futuro, per autenticarti su  [site:login-url] dovrai usare:
    
    nome utente: [user:name]
    password: La password scelta da te
    
    -- Il team di [site:name]

en: Find and manage files.
it: Trova e gestisci i file.

en: All content, by month.
it: Tutti i contenuti, per mese.

en: Recent content.
it: Contenuti recenti.

en: All content promoted to the front page.
it: Tutti i contenuti promossi in prima pagina.

en: All content, by letter.
it: Tutti i contenuti, per lettera.

en: Shows a list of the newest user accounts on the site.
it: Mostra un elenco dei più recenti profili utente sul sito.

en: Who's online block
it: Blocco "Chi è online"

en: Shows the user names of the most recently active users, and the total number of active users.
it: Mostra il nome utente degli utenti attivi di recente ed il numero totale di utenti attivi.

en: Files overview
it: Panoramica file

en: Find and manage content
it: Trova e gestisci contenuti

en: Welcome to [site:name]
it: Benvenuti in [site:name]

en: Name or email contains
it: Nome utente o e-mail contenente

en: A list of new users
it: Un elenco di nuovi utenti

en: There are currently @total users online.
it: In questo momento ci sono @total utenti collegati.

en: There are currently 0 users online.
it: In questo momento ci sono 0 utenti collegati.

en: A list of users that are currently logged in.
it: Un elenco di utenti che sono in questo momento connessi.
