Elasticsearch Connector (8.x-5.0-alpha3) - en to ru translation catalogue (61 entries)

en: Status
ru: Статус

en: Delete
ru: Удалить

en: Value
ru: Значение

en: Username
ru: Имя пользователя

en: Type
ru: Тип

en: Edit
ru: Редактировать

en: Size
ru: Размер

en: Search
ru: Поиск

en: Password
ru: Пароль

en: Name
ru: Название

en: View
ru: Просмотр

en: Total
ru: Итого

en: Unknown
ru: Неизвестно

en: Options
ru: Настройки

en: Active
ru: Активно

en: Score
ru: Результат

en: Is equal to
ru: Равно

en: Is not equal to
ru: Не равно

en: Nodes
ru: Материалы

en: Inactive
ru: Неактивно

en: Basic
ru: Основное

en: Object
ru: Объект

en: Info
ru: Инфо

en: Not available
ru: Недоступно

en: Documents
ru: Документы

en: Snippet
ru: Сниппет

en: Connection timeout
ru: Тайм-аут соединения

en: Index
ru: Индекс

en: Hide
ru: Скрыть

en: Server
ru: Сервер

en: Unavailable
ru: Недоступно

en: empty
ru: пусто

en: Locked
ru: Заблокировано

en: About
ru: Информация

en: Index name
ru: Имя индекса

en: Starts with
ru: Начинается с

en: Uses
ru: Использование

en: Digest
ru: Формат

en: Is empty (NULL)
ru: Пустое (NULL)

en: not empty
ru: не пусто

en: Total Size
ru: Общий размер

en: Authentication type
ru: Тип аутентификации

en: - Disabled -
ru: - Отключено -

en: exposed
ru: раскрыт

en: Contains any word
ru: Содержит любое слово

en: has word
ru: содержит слово

en: Contains all words
ru: Содержит все слова

en: has all
ru: содержит все

en: begins
ru: начинается

en: Connection
ru: Соединение

en: Add index
ru: Добавить индекс

en: Cluster
ru: Кластер

en: Machine name: @name
ru: Машинное имя: @name

en: Machine Name
ru: Машинное имя

en: Is not empty (NOT NULL)
ru: Не пустое (NOT NULL)

en: Create index
ru: Создать индекс

en: View mode
ru: Режим просмотра

en: Fulltext search
ru: Поиск по тексту

en: Bypass access checks
ru: Пропускать проверки доступа

en: grouped
ru: сгруппировано

en: Index id
ru: Идентификатор индекса
