Elasticsearch Connector (8.x-6.0-alpha2) - en to id translation catalogue (42 entries)

en: Delete
id: Hapus

en: Value
id: Nilai

en: Username
id: Nama pengguna

en: Type
id: Jenis

en: Edit
id: Sunting

en: Size
id: Ukuran

en: Search
id: Pencarian

en: Password
id: Sandi

en: Name
id: Nama

en: View
id: Lihat

en: Unknown
id: Tak dikenal

en: Options
id: Opsi

en: Active
id: Aktif

en: Score
id: Skor

en: Is equal to
id: Sama dengan

en: Is not equal to
id: Tidak sama dengan

en: Nodes
id: Node

en: Basic
id: Dasar

en: Not available
id: Tidak tersedia

en: Index
id: Indeks

en: Hide
id: Sembunyikan

en: Unavailable
id: Tidak tersedia

en: empty
id: kosong

en: Locked
id: Dikunci

en: About
id: Tentang

en: Starts with
id: Mulai dengan

en: Uses
id: Penggunaan

en: Digest
id: Intisari

en: Is empty (NULL)
id: adalah kosong (NULL)

en: not empty
id: tidak kosong

en: exposed
id: terekspos

en: Contains any word
id: Mengandung kata

en: has word
id: mengandung kata

en: Contains all words
id: mengandung semua kata

en: has all
id: mengandung semua

en: begins
id: mulai

en: Add index
id: Tambahkan indeks

en: Machine name: @name
id: Nama mesin: @name

en: Machine Name
id: Nama Mesin

en: Is not empty (NOT NULL)
id: tidak kosong (Not Null)

en: View mode
id: Modus tampilan

en: grouped
id: terkelompok
