Elasticsearch Connector (8.x-7.0-alpha4) - en to tr translation catalogue (48 entries)

en: Status
tr: Durum

en: Delete
tr: Sil

en: Value
tr: Değer

en: Username
tr: Kullanıcı adı

en: Type
tr: Tip

en: Edit
tr: Düzenle

en: Size
tr: Boyut

en: Search
tr: Ara

en: Password
tr: Parola

en: Name
tr: İsim

en: View
tr: Görüntüle

en: Total
tr: Toplam

en: Unknown
tr: Bilinmiyor

en: Options
tr: Seçenekler

en: Active
tr: Etkin

en: Score
tr: Puan

en: Is equal to
tr: eşittir

en: Is not equal to
tr: Eşit değildir

en: OK
tr: Tamam

en: Nodes
tr: Düğümler

en: Inactive
tr: Devre dışı

en: Basic
tr: Temel

en: Info
tr: Bilgi

en: Not available
tr: Mevcut değil

en: Documents
tr: Belgeler

en: Index
tr: Dizin

en: Hide
tr: Gizle

en: Unavailable
tr: Mevcut değil

en: empty
tr: boş

en: Locked
tr: Kilitli

en: About
tr: Hakkında

en: Starts with
tr: İle başlayan

en: Uses
tr: Kullanım

en: Digest
tr: Özet

en: Is empty (NULL)
tr: Boştur (NULL)

en: not empty
tr: boş değil

en: exposed
tr: açıkça

en: Contains any word
tr: Sözcüklerden herhangi birini içerir

en: has word
tr: içinde şu sözcük olan:

en: Contains all words
tr: Tüm sözcükleri içerir

en: has all
tr: tümü olan:

en: begins
tr: başlangıcı

en: Machine name: @name
tr: Makine adı: @name

en: Machine Name
tr: Makine Adı

en: Is not empty (NOT NULL)
tr: Boş değildir (NOT NULL)

en: View mode
tr: Görünüm kipi

en: Bypass access checks
tr: Erişim denetimlerini atla

en: grouped
tr: gruplanmış
