eleven (8.x-1.0-beta5) - en to fa translation catalogue (51 entries)

en: Home
fa: خانه

en: Type
fa: نوع

en: Description
fa: توضیحات

en: Download
fa: دانلود

en: Version
fa: نسخه

en: Release notes
fa: یادداشت‌های انتشار

en: Name
fa: نام

en: Go to previous page
fa: برو به صفحه قبلی

en: Go to next page
fa: برو به صفحه بعدی

en: Core
fa: هسته

en: Path
fa: مسیر

en: States
fa: حالت‌ها

en: Breadcrumb
fa: مسیر راهنما

en: Web Server
fa: وب سرور

en: Database
fa: پایگاه داده

en: Published
fa: منتشر شده

en: System
fa: سیستم

en: Text color
fa: رنگ متن

en: Pattern
fa: الگو

en: Installed
fa: نصب شده

en: Link color
fa: رنگ پیوند

en: Not published
fa: منتشر نشده

en: Tabs
fa: زبانه‌ها

en: Next page
fa: صفحه بعد

en: Go to first page
fa: برو به صفحه اول

en: Go to last page
fa: برو به صفحه آخر

en: Machine name
fa: نام ماشینی

en: Skip to main content
fa: رفتن به محتوای اصلی

en: Memory limit
fa: محدودیت حافظه

en: Primary tabs
fa: تب‌های اولیه

en: Secondary tabs
fa: تب‌های ثانویه

en: Blue Lagoon (default)
fa: تالاب آبی

en: Last checked: @time ago
fa: آخرین بررسی: @time قبل

en: Last checked: never
fa: آخرین بررسی: هرگز

en: book
fa: کتاب

en: Slate
fa: تخته سنگ

en: Includes:
fa: شامل:

en: Enabled: %includes
fa: فعال‌شده: %includes

en: Disabled: %disabled
fa: غیرفعال: %disabled

en: Main background
fa: رنگ زمینه‌ی اصلی

en: Sidebar background
fa: رنگ زمینه ی نوار کناری

en: Sidebar borders
fa: حاشیه‌ های نوار کناری

en: Footer background
fa: رنگ زمینه‎ی قسمت پایینی

en: Plum
fa: آلو

en: Title and slogan
fa: عنوان و شعار سایت

en: Firehouse
fa: ایستگاه آتش‌نشانی

en: Ice
fa: یخ

en: Header background top
fa: پس زمینه بالای سربرگ

en: Header background bottom
fa: پس‌زمینه پایین سربرگ

en: Not saved yet
fa: هنوز ذخیره نشده است

en: General System Information
fa: اطلاعات عمومی سیستم
