Entity Collector (8.x-1.0-alpha15) - en to fr translation catalogue (41 entries)

en: Delete
fr: Supprimer

en: Operations
fr: Actions

en: Edit
fr: Modifier

en: Reset
fr: Réinitialiser

en: Name
fr: Nom

en: Label
fr: Libellé

en: View
fr: Voir

en: ID
fr: Identifiant (ID)

en: Created
fr: Créé

en: Revisions
fr: Versions

en: Authored by
fr: Écrit par

en: Sort by
fr: Trier par

en: Are you sure you want to delete %name?
fr: Êtes-vous sûr(e) de vouloir supprimer %name ?

en: Create new revision
fr: Créer une nouvelle version

en: Revert
fr: Rétablir

en: Revisions for %title
fr: Versions de %title

en: Revision
fr: Version

en: Changed
fr: Modifié

en: Revision of %title from %date
fr: Version de %title du %date

en: Apply
fr: Appliquer

en: Are you sure you want to revert to the revision from %revision-date?
fr: Êtes-vous sûr(e) de vouloir rétablir la version du %revision-date?

en: Are you sure you want to delete the revision from %revision-date?
fr: Êtes-vous sûr(e) de vouloir supprimer la version du %revision-date ?

en: Offset
fr: Décalage

en: Machine name
fr: Nom système

en: Please select
fr: Veuillez sélectionner

en: Delete all revisions
fr: Supprimer toutes les versions

en: Items per page
fr: Éléments par page

en: - All -
fr: - Tout -

en: Publishing status
fr: Statut de publication

en: Copy of the revision from %date.
fr: Copie de la version du %date.

en: Current revision
fr: Version actuelle

en: Master
fr: Principal

en: Entity Collector
fr: Collecteur d'entités

en: The time that the entity was created.
fr: La date à laquelle l'entité a été créée.

en: The time that the entity was last edited.
fr: La date à laquelle l'entité a été modifiée pour la dernière fois.

en: @date by @username
fr: @date par @username

en: content @type: deleted @label.
fr: Contenu @type : @label supprimé.

en: @langname revisions for %title
fr: Révisions en @langname pour %title

en: Are you sure you want to revert @language translation to the revision from %revision-date?
fr: Êtes-vous sûr(e) de vouloir rétablir la traduction en @language à la version du %revision-date ?

en: Revert content shared among translations
fr: Rétablir le contenu partagé entre les traductions

en: Media source that is responsible for additional logic related to this media type.
fr: La source du média qui prend en charge les logiques additionnelles relatives à ce type de média.
