Entity Embed (8.x-1.0-rc1) - en to id translation catalogue (23 entries)

en: Title
id: Judul

en: Next
id: Selanjutnya

en: Description
id: Deskripsi

en: None
id: Tiada

en: Image
id: Gambar

en: Center
id: Tengah

en: Back
id: Kembali

en: Align
id: Ratakan

en: Filters
id: Filter

en: Entity
id: Entitas

en: Caption
id: Keterangan

en: Left
id: Kiri

en: Right
id: Kanan

en: Alternate text
id: Teks alternatif

en: About
id: Tentang

en: Embed
id: Lekatkan

en: Entity type
id: Jenis Entity

en: Bundles
id: Bundel

en: Bundle
id: Bundel

en: Uses
id: Penggunaan

en: This text will be used by screen readers, search engines, or when the image cannot be loaded.
id: Teks ini akan digunakan oleh pembaca layar, search engine, atau ketika gambar tidak bisa dimuat.

en: The title is used as a tool tip when the user hovers the mouse over the image.
id: Judul digunakan sebagai balon tip ketika pengguna mengarahkan kursor diatas gambar.

en: The description may be used as the label of the link to the file.
id: Deskripsi dapat digunakan sebagai label tautan terhadap berkas tersebut.
