Entity Reference Hierarchy (8.x-2.10) - en to pt translation catalogue (42 entries)

en: Home
pt: Início

en: Delete
pt: Eliminar

en: Operations
pt: Operações

en: Type
pt: Tipo

en: Enabled
pt: Ativado

en: Home page
pt: A página inicial

en: Edit
pt: Editar

en: - None -
pt: - Nenhum -

en: Weight
pt: Peso

en: Depth
pt: Profundidade

en: Name
pt: Nome

en: Update
pt: Atualizar

en: N/A
pt: N/D

en: Maximum
pt: Máximo

en: Reference
pt: Referência

en: Return
pt: Retornar

en: Select
pt: Selecionar

en: Minimum
pt: Mínimo

en: Menu link title
pt: Título da ligação do menu

en: Hide weight field
pt: Ocultar campo de peso

en: Menu block
pt: Bloco de menu

en: Starting level
pt: Nível Inicial

en: Autocomplete
pt: Autocompletar

en: Bundles
pt: Pacotes

en: Bundle
pt: Pacote

en: An error occurred while processing %error_operation with arguments: @arguments
pt: Ocorreu um erro enquanto se processava %error_operation com os argumentos: @arguments

en: After title
pt: Depois do título

en: The text to be used for this link in the menu.
pt: O texto a ser usado para esta ligação no menu.

en: Show as expanded
pt: Mostrar como expandido

en: Parent link
pt: Ligação pai

en: - Select a value -
pt: - Selecione um valor -

en: Weight for @title
pt: Peso para @title

en: @name field is required.
pt: O campo @name é obrigatório.

en: Branding block
pt: Bloco de marca

en: The maximum depth for a link and all its children is fixed. Some menu links may not be available as parents if selecting them would exceed this limit.
pt: A profundidade máxima para uma ligação e todos os seus filhos é fixa.Algumas ligações de menu podem não estar disponíveis como pais se a seleção deles exceder esse limite.

en: Link weight among links in the same menu at the same depth. In the menu, the links with high weight will sink and links with a low weight will be positioned nearer the top.
pt: O peso entre as ligações no mesmo menu à mesma profundidade. No menu, as ligações com peso mais alto vão ser posicionados mais abaixo e as ligações com baixo peso serão posicionadas mais próximas do topo.

en: Parent plugin ID
pt: ID do plugin pai

en: The ID of the parent menu link plugin, or empty string when at the top level of the hierarchy.
pt: O ID do plugin do link do menu pai, ou uma string vazia quando estiver no nível superior da hierarquia.

en: A flag for whether the link should be enabled in menus or hidden.
pt: Um sinalizador para saber se o link deve ser ativado nos menus ou oculto.

en: Maximum number of levels
pt: Número máximo de níveis

en: If selected and this menu link has children, the menu will always appear expanded. This option may be overridden for the entire menu tree when placing a menu block.
pt: Se selecionado e se este link de menu tiver filhos, o menu vai ser sempre apresentado expandido. Esta opção pode ser sobreposta para a arvore inteira do menu quando o bloco de menu for colocado.

en: Expand all items
pt: Expandir todos os itens
