Entity Reference Hierarchy (8.x-2.19) - en to fr translation catalogue (41 entries)

en: Home
fr: Accueil

en: Delete
fr: Supprimer

en: Operations
fr: Actions

en: Enabled
fr: Activé

en: Home page
fr: Page d'accueil

en: Edit
fr: Modifier

en: - None -
fr: - Aucun(e) -

en: Weight
fr: Poids

en: Depth
fr: Profondeur

en: Name
fr: Nom

en: Field
fr: Champ

en: Update
fr: Mettre à jour

en: Reference
fr: Référence

en: Return
fr: Retour

en: Select
fr: Sélectionner

en: Menu link title
fr: Titre du lien dans le menu

en: Children
fr: Enfants

en: Hide weight field
fr: Cacher le champ de poid

en: Menu block
fr: Bloc de menu

en: Starting level
fr: Niveau de départ

en: Autocomplete
fr: Autocomplétion

en: Bundles
fr: Types

en: Bundle
fr: Type

en: No restriction
fr: Aucune restriction

en: An error occurred while processing %error_operation with arguments: @arguments
fr: Une erreur est survenue lors du traitement de %error_operation avec les arguments : @arguments

en: After title
fr: Après le titre

en: The text to be used for this link in the menu.
fr: Le texte à utiliser pour ce lien dans le menu.

en: Show as expanded
fr: Afficher déplié

en: Parent link
fr: Lien parent

en: - Select a value -
fr: - Choisir une valeur -

en: Weight for @title
fr: Poids pour @title

en: @name field is required.
fr: Le champ @name est requis.

en: Branding block
fr: Bloc Identité du site

en: The maximum depth for a link and all its children is fixed. Some menu links may not be available as parents if selecting them would exceed this limit.
fr: La profondeur maximale d'un lien et ses descendants est fixée. Certains liens de menu ne seront peut être pas disponibles si leur sélection induit le dépassement de cette limite.

en: Link weight among links in the same menu at the same depth. In the menu, the links with high weight will sink and links with a low weight will be positioned nearer the top.
fr: Poids du lien parmi les liens dans le même menu à la même profondeur. Dans le menu, les liens avec un poids élevé seront en bas de liste tandis que les liens avec un poids faible seront positionnés plus en haut de liste.

en: Parent plugin ID
fr: Identifiant (ID) du plugin parent

en: The ID of the parent menu link plugin, or empty string when at the top level of the hierarchy.
fr: L'identifiant (ID) du plugin parent de lien de menu, ou une chaîne vide si déjà situé au plus haut.

en: A flag for whether the link should be enabled in menus or hidden.
fr: Un marqueur indiquant si le lien est actif ou caché dans le menu.

en: Maximum number of levels
fr: Nombre de niveaux maximum

en: If selected and this menu link has children, the menu will always appear expanded. This option may be overridden for the entire menu tree when placing a menu block.
fr: Si sélectionnée et que ce lien de menu a des enfants, le menu apparaîtra toujours déplié. Cette option peut être supplantée pour l'arborescence entière de menu lors du placement d'un bloc de menu.

en: Expand all items
fr: Déplier tous les éléments
