Entity Reference Hierarchy (8.x-2.27) - en to ru translation catalogue (47 entries)

en: Home
ru: Главная

en: Delete
ru: Удалить

en: Operations
ru: Операции

en: Type
ru: Тип

en: Enabled
ru: Включено

en: Home page
ru: Главная страница

en: Edit
ru: Редактировать

en: - None -
ru: - Не указано -

en: Weight
ru: Вес

en: Parent
ru: Родитель

en: Depth
ru: Глубина

en: Name
ru: Название

en: Field
ru: Поле

en: Update
ru: Обновить

en: Top
ru: Вверху

en: N/A
ru: Н/Д

en: Maximum
ru: Максимум

en: Reference
ru: Связь

en: Return
ru: Возврат

en: Select
ru: Выбрать

en: Minimum
ru: Минимум

en: Menu link title
ru: Название ссылки меню

en: Children
ru: Потомки

en: Menu block
ru: Блок меню

en: Starting level
ru: Начальный уровень

en: Autocomplete
ru: Автодополнение

en: Bundles
ru: Наборы

en: Bundle
ru: Набор

en: No restriction
ru: Не ограничивать

en: An error occurred while processing %error_operation with arguments: @arguments
ru: Произошла ошибка во время обработки %error_operation с аргументами: @arguments

en: After title
ru: После заголовка

en: The text to be used for this link in the menu.
ru: Текст, который будет использоваться для данной ссылки меню.

en: Show as expanded
ru: Показывать раскрытым

en: Parent link
ru: Родительская ссылка

en: - Select a value -
ru: - Выберите значение -

en: Weight for @title
ru: Вес @title

en: @name field is required.
ru: Поле "@name" обязательно для заполнения.

en: Branding block
ru: Блок брендирования

en: The maximum depth for a link and all its children is fixed. Some menu links may not be available as parents if selecting them would exceed this limit.
ru: Максимальная глубина ссылки и всех её наследников фиксирована. Некоторые ссылки меню могут быть недоступны как родительские, если их выбор превысит данное ограничения.

en: Link weight among links in the same menu at the same depth. In the menu, the links with high weight will sink and links with a low weight will be positioned nearer the top.
ru: Вес ссылки среди других ссылок в том же меню на том же уровне. В меню более тяжёлые ссылки будут опускаться ниже, а лёгкие — подниматься наверх.

en: Parent plugin ID
ru: ID родительского плагина

en: The ID of the parent menu link plugin, or empty string when at the top level of the hierarchy.
ru: Идентификатор плагина ссылки на родительское меню или пустая строка на верхнем уровне иерархии.

en: A flag for whether the link should be enabled in menus or hidden.
ru: Флаг, указывающий, что ссылка в меню должна быть отображена или скрыта.

en: Maximum number of levels
ru: Максимальное количество уровней

en: There are no children to reorder
ru: Нет дочерних элементов, которые можно было бы переупорядочить

en: If selected and this menu link has children, the menu will always appear expanded. This option may be overridden for the entire menu tree when placing a menu block.
ru: Если выбрано и у этой ссылки меню есть дочерние элементы, меню всегда будет выводится раскрытым. Эта опция может быть переопределена для всего дерева меню при размещении блока меню.

en: Expand all items
ru: Развернуть все элементы
