Entity Legal (4.0.0-alpha2) - en to it translation catalogue (45 entries)

en: Title
it: Titolo

en: Delete
it: Elimina

en: Submit
it: Invia

en: Operations
it: Operazioni

en: Author
it: Autore

en: Language
it: Lingua

en: Edit
it: Modifica

en: Reset
it: Ripristina

en: Settings
it: Impostazioni

en: Name
it: Nome

en: Label
it: Etichetta

en: Add
it: Aggiungi

en: Form ID
it: ID del form

en: Updated
it: Aggiornato

en: Created
it: Creato

en: All
it: Tutti

en: Page
it: Pagina

en: Published
it: Pubblicato

en: URL alias
it: Alias URL

en: Desc
it: Disc

en: Pattern
it: Modello

en: Sort by
it: Ordina per

en: Full
it: Completo

en: Accepted
it: Accettati

en: Changed
it: Modificato

en: Date created
it: Data di creazione

en: User name
it: Nome utente

en: ‹ Previous
it: ‹ Precedente

en: Next ›
it: Seguente ›

en: Apply
it: Applica

en: URL path settings
it: Impostazioni percorso URL

en: Offset
it: Scostamento

en: Data
it: Dati

en: Require
it: Richiedi

en: Translate
it: Traduci

en: Items per page
it: Voci per pagina

en: - All -
it: - Tutto -

en: Machine-readable name
it: Nome ad uso interno

en: « First
it: « Prima

en: Last »
it: Ultima »

en: Date changed
it: Data cambiata

en: Entity ID
it: ID Entità

en: Master
it: Principale

en: Edit %label
it: Modifica %label

en: The alternative URL for this content. Use a relative path. For example, enter "/about" for the about page.
it: Un URL alternativo per questo contenuto. Usare un percorso relativo. Per esempio, inserire "/about" per la pagina about.
