Entity List (8.x-2.0-alpha1) - en to id translation catalogue (45 entries)

en: Title
id: Judul

en: Delete
id: Hapus

en: Submit
id: Kirim

en: Operations
id: Operasi-operasi

en: Content
id: Konten

en: Remove
id: Hapus

en: Language
id: Bahasa

en: Disable
id: Non-fungsikan

en: Display settings
id: Pengaturan tampilan

en: - None -
id: - Tiada -

en: Weight
id: Bobot

en: Multiple
id: Banyak

en: Settings
id: Pengaturan

en: Save
id: Simpan

en: Region
id: Wilayah

en: Display
id: Tampilan

en: Layout
id: Tata letak

en: Filter
id: Saring

en: Fields
id: Bidang isian

en: Items
id: Item

en: Widget
id: Piranti

en: Start date
id: Tanggal mulai

en: End date
id: Tanggal selesai

en: Empty text
id: Teks kosong

en: Filters
id: Filter

en: Are you sure you want to delete %name?
id: Apakah anda yakin akan menghapus %name?

en: Source
id: Sumber

en: Query
id: Kueri

en: Select list
id: Daftar pilihan

en: Check boxes/radio buttons
id: Cekbox/tombol radio

en: Date range
id: Rentang tanggal

en: Sort
id: Urutkan

en: Use pager
id: Gunakan halaman

en: Machine name
id: Nama mesin

en: Or
id: Atau

en: About
id: Tentang

en: - Select -
id: - Pilih -

en: Entity type
id: Jenis Entity

en: Bundles
id: Bundel

en: Bundle
id: Bundel

en: Filter settings
id: Pengaturan filter

en: And
id: Dan

en: View mode
id: Modus tampilan

en: Weight for @title
id: Bobot @title

en: Query settings
id: Pengaturan kueri
