Entity Pilot (8.x-1.0-beta7) - en to it translation catalogue (53 entries)

en: Status
it: Stato

en: Approve
it: Approva

en: Delete
it: Elimina

en: Value
it: Valore

en: Type
it: Tipo

en: Description
it: Descrizione

en: Disabled
it: Disattivato

en: Edit
it: Modifica

en: Search
it: Cerca

en: Label
it: Etichetta

en: Preview
it: Anteprima

en: Save
it: Salva

en: Default
it: Predefinito

en: Add
it: Aggiungi

en: View
it: Visualizza

en: Created
it: Creato

en: Revision ID
it: ID revisione

en: Field type
it: Tipo di campo

en: N/A
it: N/D

en: Ignore
it: Ignora

en: Default language
it: Lingua predefinita

en: Are you sure you want to delete %name?
it: Si vuole davvero cancellare %name?

en: Queued
it: Accodato

en: Pending
it: In sospeso

en: 1 item | @count items
it[0]: 1 oggetto
it[1]: @count oggetti

en: Allowed values list
it: Elenco dei valori ammessi

en: Create new revision
it: Crea una nuova revisione

en: Info
it: Informazioni

en: Changed
it: Modificato

en: Language code
it: Codice della lingua

en: Mapping
it: Mappatura

en: Account settings
it: Impostazioni profilo

en: Machine name
it: Nome ad uso interno

en: Account
it: Profilo

en: Entity type
it: Tipo di entità

en: Revision information
it: Informazione sulla revisione

en: New revision
it: Nuova revisione

en: Machine-readable name
it: Nome ad uso interno

en: Remote ID
it: ID remoto

en: View changes
it: Visualizza modifiche

en: No revision
it: Nessuna revisione

en: Archived
it: Archiviato

en: Revision log message
it: Messaggio di revisione per il log

en: Field mappings
it: Mappatura campi

en: Allowed values function
it: Funzione per valori consentiti

en: Briefly describe the changes you have made.
it: Descrivere brevemente le modifiche apportate.

en: Edit %label
it: Modifica %label

en: @type: added %info.
it: @type: aggiunto %info.

en: @type: updated %info.
it: @type: aggiornato %info.

en: The revision ID.
it: L'ID della revisione.

en: Allowed value with label
it: Valore consentito con etichetta

en: Entity Type ID
it: ID tipo di entità

en: %type: @message in %function (line %line of %file).
it: %type: @message in %function (linea %line di %file).
