Entity Pilot (8.x-1.0-beta9) - en to id translation catalogue (46 entries)

en: Approve
id: Setujui

en: Delete
id: Hapus

en: Value
id: Nilai

en: Type
id: Jenis

en: Description
id: Deskripsi

en: Disabled
id: Non Aktif

en: No
id: Tidak

en: Edit
id: Sunting

en: Search
id: Pencarian

en: Preview
id: Pratinjau

en: Save
id: Simpan

en: Default
id: Bawaan

en: Add
id: Tambah

en: View
id: Lihat

en: Created
id: Dibuat

en: Revision ID
id: ID revisi

en: Field type
id: Jenis bidang isian

en: N/A
id: T/T

en: Ignore
id: Abaikan

en: Default language
id: Bahasa bawaan

en: Are you sure you want to delete %name?
id: Apakah anda yakin akan menghapus %name?

en: Queued
id: Antri

en: Pending
id: Tertunda

en: 1 item | @count items
id[0]: 1 item
id[1]: @count item

en: Allowed values list
id: Daftar nilai yang diperbolehkan

en: Create new revision
id: Buat revisi baru

en: Changed
id: Berubah

en: Language code
id: Kode bahasa

en: Mapping
id: Pemetaan

en: Account settings
id: Pengaturan keanggotaan

en: Machine name
id: Nama mesin

en: Field mapping
id: Petakan field

en: Account
id: Keanggotaan

en: Entity type
id: Jenis Entity

en: Revision information
id: Informasi revisi

en: New revision
id: Revisi baru

en: Machine-readable name
id: Nama terbaca mesin

en: No revision
id: Tidak ada revisi

en: Archived
id: Diarsipkan

en: Revision log message
id: Catatan revisi

en: Briefly describe the changes you have made.
id: Jelaskan secara singkat perubahan yang telah Anda buat.

en: Edit %label
id: Ubah %label

en: The revision ID.
id: ID revisi

en: The revision log message.
id: Pesan revisi

en: %type: @message in %function (line %line of %file).
id: %type: @message dalam %function (baris %line dari %file).

en: Continuing on
id: Bersambung pada
