Entity Reference Revisions (8.x-1.0-rc6) - en to id translation catalogue (26 entries)

en: Type
id: Jenis

en: Filter by
id: Filter dengan

en: Role
id: Peran

en: Sort by
id: Sortir dengan

en: Search fields
id: Bidang pencarian

en: types
id: jenis

en: About
id: Tentang

en: Sort direction
id: Arah sortir

en: Autocomplete
id: Pelengkapan otomatis

en: Uses
id: Penggunaan

en: Filter settings
id: Pengaturan filter

en: Displays the fields with an optional template.
id: Tampilkan data dengan sebuah template opsional.

en: Restrict to the selected roles
id: Batasi pada peran yang dipilih

en: Field types
id: Jenis bidang isian

en: View mode
id: Modus tampilan

en: Appears in: @bundles.
id: Tampak di: @bundles.

en: Rendered entity
id: Entitas yang dihasilkan

en: Display the referenced entities rendered by entity_view().
id: Tampilkan referensi entitas yang telah diberikan oleh entity_view().

en: Rendered as @mode
id: Ditampilkan sebagai @mode

en: <strong>Note:</strong> In 'Entity Reference' displays, all fields will be displayed inline unless an explicit selection of inline fields is made here.
id: <strong>Note:</strong> Pada tampilan 'Refernsi Entitas', semua bidang akan ditampilkan berjajar kecuali pemilihan eksplisit atas bidang yang berjajar di buat di sini.

en: Select the field(s) that will be searched when using the autocomplete widget.
id: Pilih bidang yang akan di cari ketika menggunakan widget pelengkap otomatis.

en: An entity field containing an entity reference.
id: Sebuah field entitas yang memiliki sebuah refennsi entitas

en: Type of item to reference
id: Jenis item yang direferensikan

en: Create referenced entities if they don't already exist
id: Buat referensi entity jika referensi entity tersebut tidak ada

en: Returns results as a PHP array of labels and rendered rows.
id: Mengembalikan hasil sebagai array PHP dari label dan baris yang diberikan.

en: Sort settings
id: Pengaturan sortir
