Entity Reference Revisions (8.x-1.14) - en to ar translation catalogue (29 entries)

en: Value
ar: القيمة

en: Type
ar: النوع

en: Label
ar: التسمية

en: Revision ID
ar: معرف المراجعة

en: Filter by
ar: عامل التصفية

en: Role
ar: دور

en: Sort by
ar: فرز حسب

en: Search fields
ar: بحث الحقول

en: Default value
ar: القيمة الافتراضية

en: types
ar: أنواع

en: About
ar: حول

en: Sort direction
ar: اتجاه الترتيب

en: No link
ar: لا رابط

en: Autocomplete
ar: الإكمال التلقائي

en: Uses
ar: الاستخدامات

en: Filter settings
ar: إعدادات المرشح

en: Displays the fields with an optional template.
ar: عرض الحقول مع قالب اختياري.

en: Restrict to the selected roles
ar: مخصص لأدوار معينة

en: Field types
ar: أنواع الحقل

en: View mode
ar: نمط المشاهدة

en: An autocomplete text field.
ar: حقل نص إكمال تلقائي.

en: Link label to the referenced entity
ar: تسمية الرابط بناء على الكيان المرجعي

en: Rendered as @mode
ar: يقدم كـ  @mode

en: Type of item to reference
ar: نوع العنصر المراد الإشارة إليه

en: Create referenced entities if they don't already exist
ar: إنشاء الكيانات المشار إليها إذا لم تكن موجودة

en: Selecting reference type
ar: تحديد نوع المرجع

en: Displaying a reference
ar: عرض مرجع

en: Sort settings
ar: إعدادات الترتيب

en: Target UUID
ar: معرف UUID للهدف
