Entity Reference Revisions (8.x-1.5) - en to tr translation catalogue (38 entries)

en: Value
tr: Değer

en: Type
tr: Tip

en: Revision ID
tr: Sürüm ID

en: Filter by
tr: Filtrele:

en: Role
tr: Rol

en: Sort by
tr: Sıralama anahtarı

en: Search fields
tr: Alanlarda Ara

en: Default value
tr: Varsayılan değer

en: types
tr: tipler

en: About
tr: Hakkında

en: Sort direction
tr: Sıralama yönü

en: Autocomplete
tr: Otomatik tamamla

en: Uses
tr: Kullanım

en: Filter settings
tr: Filtre ayarları

en: Displays the fields with an optional template.
tr: Seçime bağlı şablonları olan alanları gösterir.

en: Restrict to the selected roles
tr: Seçilen rollerle sınırla

en: Field types
tr: Alan tipleri

en: View mode
tr: Görünüm kipi

en: Appears in: @bundles.
tr: @bundles paketlerinde görünüyor.

en: An autocomplete text field.
tr: Otomatik tamamlama metin alanı.

en: Rendered entity
tr: Oluşturulmuş varlık

en: Rendered as @mode
tr: @mode olarak görüntüsü oluşturuldu

en: Other…
tr: Diğer...

en: <strong>Note:</strong> In 'Entity Reference' displays, all fields will be displayed inline unless an explicit selection of inline fields is made here.
tr: <strong>Not:</strong> Satır içi alanlar burada belirtik olarak seçilmezse, 'Varlık Başvurusu' görüntülerinde tüm alanlar satır içi olarak görüntülenir.

en: Select the field(s) that will be searched when using the autocomplete widget.
tr: Otomatik tamamlama pencere bileşeni kullanılırken aranacak alanları seçin.

en: Type of item to reference
tr: Referans verilecek öge tipi

en: Create referenced entities if they don't already exist
tr: Eğer yoksa, başvurulan varlıkları oluştur

en: Entity Reference inline fields
tr: Varlık Başvurusu satır içi alanları

en: Returns results as a PHP array of labels and rendered rows.
tr: Sonuçları, etiketlerin ve görüntüsü oluşturulan satırları PHP dizisi olarak döndürür.

en: Managing and displaying entity reference fields
tr: Varlık başvurusu alanlarını yönetme ve görüntüleme

en: Selecting reference type
tr: Başvuru tipini seçme

en: Filtering and sorting reference fields
tr: Başvuru alanlarına süzgeç ve sıra uygulama

en: Displaying a reference
tr: Başvuruyu görüntüleme

en: An entity reference can be displayed as a simple label with or without a link to the entity. Alternatively, the referenced entity can be displayed as a teaser (or any other available view mode) inside the referencing entity.
tr: Varlık başvurusu, varlığa yönelik bir bağlantı içeren ya da içermeyen basit bir etiket olarak görüntülenebilir. Alternatif olarak, başvurulan varlık, başvuran varlık içinde özet bilgi (ya da kullanılabilecek başka bir görüntüleme kipi) olarak görüntülenebilir.

en: Sort settings
tr: Sıralama ayarları

en: Target UUID
tr: Hedef UIID

en: @entity using @field_name
tr: @field_name kullanan @entity

en: Relate each @entity with a @field_name set to the @label.
tr: @field_name kullanan her @entity ögesini @label ile ilişkilendirin.
