Entity Share (8.x-3.0) - en to id translation catalogue (55 entries)

en: Title
id: Judul

en: Previous
id: Sebelumnya

en: Next
id: Selanjutnya

en: Delete
id: Hapus

en: Operations
id: Operasi-operasi

en: Value
id: Nilai

en: Username
id: Nama pengguna

en: Groups
id: Grup-grup

en: Group
id: Grup

en: Type
id: Jenis

en: Cancel
id: Batal

en: Description
id: Deskripsi

en: Language
id: Bahasa

en: Delete group
id: Hapus grup

en: Disabled
id: Non Aktif

en: Enabled
id: Aktif

en: Edit
id: Sunting

en: Search
id: Pencarian

en: This action cannot be undone.
id: Tindakan ini tidak bisa dikembalikan.

en: Password
id: Sandi

en: Weight
id: Bobot

en: Name
id: Nama

en: Default
id: Bawaan

en: Summary
id: Ringkasan

en: Access
id: Akses

en: Path
id: Jalur

en: Client ID
id: ID Klien

en: Filter
id: Saring

en: File name
id: Nama berkas

en: File size
id: Ukuran berkas

en: Role
id: Peran

en: Last
id: Terakhir

en: Anonymous
id: Anonim

en: Ascending
id: Menaik

en: Descending
id: Menurun

en: Filters
id: Filter

en: Are you sure you want to delete %name?
id: Apakah anda yakin akan menghapus %name?

en: Undefined
id: Tak didefiniskan

en: Processor settings
id: Pengaturan prosesor

en: First
id: Pertama

en: Revision
id: Revisi

en: Values
id: Nilai

en: Context
id: Kontek

en: Sort
id: Urutkan

en: Machine name
id: Nama mesin

en: Or
id: Atau

en: sort by @s
id: urutkan berdasarkan @s

en: Web services
id: Layanan-layanan web

en: Entity type
id: Jenis Entity

en: Direction
id: Arah

en: Bundle
id: Bundel

en: And
id: Dan

en: Entity ID
id: ID Entitas

en: Entity reference
id: Rujukan entitas

en: Site's default language (@language)
id: Bahasa baku situs (@language)
