Entity Taxonomy (1.0.1) - en to he translation catalogue (107 entries)

en: Home
he: דף הבית

en: Delete
he: מחיקה

en: Operations
he: פעולות אפשריות

en: Value
he: ערך

en: List
he: רשימה

en: Description
he: תיאור

en: Taxonomy
he: סיווגים

en: Edit
he: עריכה

en: Reset
he: איתחול

en: Weight
he: משקל

en: The configuration options have been saved.
he: ההגדרות נשמרו.

en: root
he: שורש

en: Parent
he: אב

en: Depth
he: עומק

en: Feed
he: פיד

en: Name
he: שם

en: Save
he: שמירה

en: View
he: צפיה

en: URL
he: כתובת URL

en: Vocabularies
he: אוצרות מילים

en: Add term
he: הוספת סיווג

en: Separator
he: מפריד

en: Exclude
he: לא לכלול

en: vocabularies
he: מילונים

en: term
he: סיווג

en: All
he: הכל

en: Page
he: דף

en: Vocabulary
he: מילון

en: Vocabulary ID
he: מזהה אוצר מילים

en: Vocabulary name
he: שם מילון

en: Term
he: סיווג

en: Term ID
he: מזהה מושג

en: Desc
he: יורד

en: node
he: פריט תוכן

en: No terms available.
he: אין סיווגים זמינים.

en: Uncategorized
he: לא משוייך לקטגוריה

en: Sort by
he: מיון לפי

en: Updated date
he: תאריך עידכון

en: Edit term
he: עריכת סיווג

en: Created new term %term.
he: נוצר סיווג חדש - %term.

en: Deleted term %name.
he: נמחק הסיווג %name.

en: Delete term
he: מחיקת סיווג

en: List terms
he: הצגת סיווגים

en: Deleting a term will delete all its children if there are any. This action cannot be undone.
he: מחיקת סיווג תמחק את כל סיווגי הבן שלו, אם ישנם כאלו. לא ניתן לבטל פעולה זו.

en: Parent term
he: מושג אב

en: Parent terms
he: סיווגי אב בהיררכייה

en: Changed
he: השתנה

en: Apply
he: החל

en: Add vocabulary
he: הוספת מילון

en: Edit vocabulary
he: עריכת מילון

en: Created new vocabulary %name.
he: נוצר מילון חדש ששמו %name.

en: Updated vocabulary %name.
he: עודכן המילון %name.

en: Are you sure you want to delete the vocabulary %title?
he: האם אתם בטוחים שברצונכם למחוק את המילון %title ?

en: Deleting a vocabulary will delete all the terms in it. This action cannot be undone.
he: מחיקת מילון מונחים תמחק את כל הסיווגים במילון. אין אפשרות לשחזר פעולה זו.

en: Deleted vocabulary %name.
he: נמחק המילון '%name'.

en: Global
he: כללי

en: Add terms
he: הוספת סיווגים

en: Updated term %term.
he: מונח %term עודכן.

en: Values
he: ערכים

en: Offset
he: היסט

en: Machine name
he: שם מכונה

en: Selection type
he: סוג בחירה

en: No name
he: ללא שם

en: Node count
he: ספירת פריטי תוכן (nodes)

en: About
he: אודות

en: vocabulary
he: מילון

en: No vocabularies available.
he: אין אוצרות מילים זמינים.

en: Relations
he: יחסים

en: Display type
he: סוג תצוגה

en: Manage tagging, categorization, and classification of your content.
he: ניהול תיוג, סיווג ומיון התוכן שלך.

en: Autocomplete
he: השלמה אוטומטית

en: Is one of
he: הינו אחד מתוך

en: Uses
he: שימושים

en: Post date
he: תאריך פירסום

en: Updated year + month
he: חודש + שנת עידכון

en: Updated year
he: שנת עידכון

en: Updated month
he: חודש עידכון

en: Updated day
he: יום עידכון

en: Updated week
he: שבוע  עידכון

en: The depth will match nodes tagged with terms in the hierarchy. For example, if you have the term "fruit" and a child term "apple", with a depth of 1 (or higher) then filtering for the term "fruit" will get nodes that are tagged with "apple" as well as "fruit". If negative, the reverse is true; searching for "apple" will also pick up nodes tagged with "fruit" if depth is -1 (or lower).
he: העומק יתאים פריטי תוכן המתוייגים עם מושגים בהיררכייה. לדוגמה, אם יש לך את המושג "פירות" ומושג ילד "תפוח" בעל עומק 1 ומעלה, אז סינון עבור המושג "פירות" ישאיר פריטי תוכן המתוייגים כ-"תפוח" בנוסף ל-"פירות". אם שלילי, אז ההיפך הוא נכון; חיפוש "תפוח" יחזיר גם פריטי תוכן המתוייגים כ-"פירות" אם העומק הוא 1- או פחות.

en: No vocabulary
he: אין אוצר מילים

en: Link this field to its term page
he: קשר שדה זה לדף המושג שלו

en: Limit terms by vocabulary
he: הגבל מושגים לפי אוצר מילים

en: Select which vocabulary to show terms for in the regular options.
he: בחר את אוצר המילים עבורו תציג מונחים באפשרויות הרגילות.

en: Dropdown
he: נפתח

en: Show hierarchy in dropdown
he: הצגת היררכיה ברשימה נפתחת

en: An invalid vocabulary is selected. Please change it in the options.
he: נבחר אוצר מילים לא חוקי. אנא שנה אותו באפשרויות.

en: Select terms from vocabulary @voc
he: בחר מושגים מאוצר מילים @voc

en: Select terms
he: בחר מושגים

en: Items per page
he: פריטים לעמוד

en: - All -
he: - הכל -

en: Reset to alphabetical
he: איפוס לאלפבתי

en: Terms are displayed in ascending order by weight.
he: המונחים במילון מוצגים בסדר עולה לפי המשקל שלהם.

en: Weight value must be numeric.
he: ערך המשקל חייב להיות מספרי.

en: Are you sure you want to reset the vocabulary %title to alphabetical order?
he: האמנם ברצונך להחזיר את המילון %title לסדר אלפבתי?

en: Resetting a vocabulary will discard all custom ordering and sort items alphabetically.
he: איפוס אוצר מילים יבטל כל סידור מותאם אישית וימיין את הפריטים באופן אלפבתי.

en: Reset vocabulary %name to alphabetical order.
he: אפס את אצר מילים %name לסדר אלפבתי.

en: Published status
he: מצב פרסום

en: You can reorganize the terms in %capital_name using their drag-and-drop handles, and group terms under a parent term by sliding them under and to the right of the parent.
he: ניתן לסדר מחדש את המונחים ב%capital_name  ע"י תוך שימוש בידיות ה"גרור ושחרר", כמו כן ניתן לקבץ מונחים תחת מונח אב ע"י מיקום המונחים מתחתיו תוך משיכתם ימינה , כך שיחליקו פנימה.

en: Administer vocabularies and terms
he: ניהול מילונים ומונחים

en: Asc
he: סדר עולה

en: RSS category
he: קטגוריית RSS

en: Master
he: מאסטר

en: The term language code.
he: השפה אליה משוייכת הקטגוריה.

en: No terms available. <a href=":link">Add term</a>.
he: לא נמצאו סיווגים. <a href=":link">הוספת סיווג</a>.

en: %vocabulary: Create terms
he: %vocabulary: יצירת סיווגים

en: %vocabulary: Edit terms
he: %vocabulary: עריכת סיווגים
