Entity Taxonomy (1.0.1) - en to ro translation catalogue (183 entries)

en: Home
ro: Acasă

en: Delete
ro: Șterge

en: Operations
ro: Operațiuni

en: Value
ro: Valoare

en: List
ro: Listă

en: Description
ro: Descriere

en: Taxonomy
ro: Taxonomie

en: Edit
ro: Editați

en: Reset
ro: Resetează

en: Weight
ro: Greutate

en: The configuration options have been saved.
ro: Opțiunile de configurare au fost salvate.

en: root
ro: rădăcină

en: Parent
ro: Părinte

en: Depth
ro: Adâncime

en: Feed
ro: Flux

en: Name
ro: Nume

en: Save
ro: Salvare

en: View
ro: Afişează

en: Vocabularies
ro: Vocabulare

en: Add term
ro: Adaugă termen

en: term
ro: termen

en: All
ro: Toate

en: Page
ro: Pagina

en: Vocabulary
ro: Vocabular

en: Vocabulary ID
ro: ID-ul vocabularului

en: Vocabulary name
ro: Nume clasificare

en: Term
ro: Termen

en: Term ID
ro: ID-ul termenului

en: Desc
ro: Descendent

en: node
ro: nod

en: No terms available.
ro: Nu sunt termeni disponibili.

en: Uncategorized
ro: Necategorisit

en: Sort by
ro: Sortare după

en: Updated date
ro: Data actualizării

en: Edit term
ro: Modifică termen

en: Created new term %term.
ro: Noul termen %term a fost creat.

en: Deleted term %name.
ro: Termenul %name a fost şters.

en: Delete term
ro: Șterge termen

en: List terms
ro: Afişează termeni

en: Deleting a term will delete all its children if there are any. This action cannot be undone.
ro: Ştergerea unui termen implică automat şi ştergerea eventualilor descendenţi. Această acţiune nu are cale de întoarcere.

en: Parent term
ro: Părintele termenului

en: Parent terms
ro: Termeni părinte

en: Changed
ro: Schimbat

en: Apply
ro: Aplică

en: Add vocabulary
ro: Adaugă clasificare

en: Edit vocabulary
ro: Modifică clasificare

en: Created new vocabulary %name.
ro: Clasificarea %name a fost creată.

en: Updated vocabulary %name.
ro: Clasificarea %name a fost actualizată.

en: Are you sure you want to delete the vocabulary %title?
ro: Sigur doriţi să ştergeţi clasificarea %title?

en: Deleting a vocabulary will delete all the terms in it. This action cannot be undone.
ro: Ştergerea unei clasificări implică automat şi ştergerea tuturor termenilor conţinuţi. Această acţiune nu are cale de întoarcere.

en: Deleted vocabulary %name.
ro: Clasificarea %name a fost ştearsă.

en: Add terms
ro: Adaugă termeni

en: Updated term %term.
ro: Termenul %term a fost actualizat.

en: Values
ro: Valori

en: Offset
ro: Decalaj

en: Machine name
ro: Numele mașinii

en: Selection type
ro: Tipul de selecţie

en: No name
ro: Fără nume

en: Node count
ro: Contor noduri

en: About
ro: Despre

en: No vocabularies available.
ro: Nu există clasificări disponibile.

en: Relations
ro: Relaţii

en: Display type
ro: Tipul de afișare

en: Manage tagging, categorization, and classification of your content.
ro: Gestionați etichetarea, categorizarea și clasificarea conținutului dvs.

en: Autocomplete
ro: Completare automată

en: Is one of
ro: Este unul dintre

en: Uses
ro: Foloseşte

en: Post date
ro: Data postării

en: Updated year + month
ro: An + lună actualizate

en: Updated year
ro: An actualizat

en: Updated month
ro: Luna actualizată

en: Updated day
ro: Ziua actualizată

en: Updated week
ro: Saptămâna actualizată

en: The parent term of the term. This can produce duplicate entries if you are using a vocabulary that allows multiple parents.
ro: Termenul părinte al termenului. Acest lucru poate produce intrări dublate, dacă folosiți un vocabular care permite mai mulți părinţi.

en: The depth will match nodes tagged with terms in the hierarchy. For example, if you have the term "fruit" and a child term "apple", with a depth of 1 (or higher) then filtering for the term "fruit" will get nodes that are tagged with "apple" as well as "fruit". If negative, the reverse is true; searching for "apple" will also pick up nodes tagged with "fruit" if depth is -1 (or lower).
ro: Adâncimea care se potrivește nodurilor etichetate în ierarhie. De exemplu, dacă aveți termenul "fruct" și un termen copil "măr", cu o adâncime de 1 (sau mai mare), filtrarea pentru termenul "fruct" va returna noduri care sunt etichetate cu "măr" precum și "fruct". Dacă este negativ, reversul este adevărat; căutarea după "măr" va returna noduri etichetate cu "fruct" dacă adâncimea este -1 (sau inferioară).

en: No vocabulary
ro: Nici un vocabular

en: Link this field to its term page
ro: Legați acest câmp către pagina termenului

en: Limit terms by vocabulary
ro: Limitare termeni după vocabular

en: Select which vocabulary to show terms for in the regular options.
ro: Selectați care vocabular va expune termenii în opțiuni normale.

en: Dropdown
ro: Listă verticală

en: Show hierarchy in dropdown
ro: Afişează ierarhia în listă verticală

en: An invalid vocabulary is selected. Please change it in the options.
ro: Este selectat un vocabular invalid. Vă rugăm să-l modificaţi în opţiuni.

en: Select terms from vocabulary @voc
ro: Selectaţi termenii din vocabularul @voc

en: Select terms
ro: Selectaţi termeni

en: Items per page
ro: Elemente pe pagină

en: - All -
ro: - Toate -

en: Allow multiple values
ro: Permite valori multiple

en: A boolean indicating whether this translation needs to be updated.
ro: Un boolean care indică dacă această traducere trebuie să fie actualizată.

en: Reset to alphabetical
ro: Iniţializat la alfabetic

en: Terms are displayed in ascending order by weight.
ro: Termenii sunt afişați în ordine crescătoare în funcție de greutate.

en: Weight value must be numeric.
ro: Valoarea greutăţii trebuie să fie numerică.

en: Are you sure you want to reset the vocabulary %title to alphabetical order?
ro: Sigur iniţializaţi în ordine alfabetică clasificarea %title?

en: Resetting a vocabulary will discard all custom ordering and sort items alphabetically.
ro: Resetând vocabularul, va înlătura toate ordonările personalizate și sortările alfabetice ale elementelor.

en: Reset vocabulary %name to alphabetical order.
ro: Iniţializează clasificarea %name în ordine alfabetică.

en: The name of the term.
ro: Numele termenului.

en: The weight of this term in relation to other terms.
ro: Greutatea acestui termen în relație cu alți termeni.

en: Help text to display for the vocabulary.
ro: Text de ajutor pentru a fi afişat pentru clasificare.

en: Whether or not related terms are enabled within the vocabulary. (0 = disabled, 1 = enabled)
ro: Termenii înrudiți sunt sau nu activați în cadrul vocabularului. (0 = dezactivat, 1 = activat)

en: The type of hierarchy allowed within the vocabulary. (0 = disabled, 1 = single, 2 = multiple)
ro: Tipul ierarhiei permise în cadrul vocabularului. (0 = disabled, 1 = singur, 2 = multiplu)

en: Whether or not multiple terms from this vocabulary may be assigned to a node. (0 = disabled, 1 = enabled)
ro: Termenii multipli din acest vocabular trebuie sau nu atribuiți unui nod. (0 = dezactivat, 1 = activat)

en: Whether or not terms are required for nodes using this vocabulary. (0 = disabled, 1 = enabled)
ro: Termenii sunt sau nu necesari pentru nodurile care folosesc acest vocabular. (0 = dezactivat, 1 = activat)

en: Whether or not free tagging is enabled for the vocabulary. (0 = disabled, 1 = enabled)
ro: Etichetarea liberă este sau nu activată pentru vocabular. (0 = dezactivat, 1 = activat)

en: The weight of the vocabulary in relation to other vocabularies.
ro: Greutatea vocabularului în relație cu alte vocabulare.

en: Published status
ro: Statusul publicat

en: The name for the vocabulary the term belongs to.
ro: Numele pentru vocabularul de care aparţine termenul.

en: Choose which vocabularies you wish to relate. Remember that every term found will create a new record, so this relationship is best used on just one vocabulary that has only one term per node.
ro: Alegeţi la care vocabulare doriţi să se refere. Amintiţi-vă că fiecare termen găsit va crea o nouă înregistrare, deci această relaţie este utilizată cel mai bine cu un vocabular care are doar un singur termen pe nod.

en: Term count
ro: Contor termeni

en: You can reorganize the terms in %capital_name using their drag-and-drop handles, and group terms under a parent term by sliding them under and to the right of the parent.
ro: Puteți reorganiza termenii din %capital_name folosind handler-urile pentru tragere și plasare și grupați termenii sub un termen părinte trăgându-i dedesubt și la dreapta părintelui.

en: %capital_name contains terms grouped under parent terms. You can reorganize the terms in %capital_name using their drag-and-drop handles.
ro: %capital_name conţine termeni grupaţi sub termeni părinte. Se pot reordona termenii din %capital_name folosind mânerele drag-and-drop.

en: %capital_name contains terms with multiple parents. Drag and drop of terms with multiple parents is not supported, but you can re-enable drag-and-drop support by editing each term to include only a single parent.
ro: %capital_name conţine termeni cu părinţi multipli. Drag and drop pentru termenii cu părinţi multipli nu este suportat, dar se poate re-activa suportul pentru drag-and-drop prin editarea fiecărui termen să includă un singur părinte.

en: Administer vocabularies and terms
ro: Administrați vocabulare și termeni

en: Vocabulary machine name
ro: Numele de mașină al vocabularului

en: Weight for added term
ro: Greutatea termenului adăugat

en: Asc
ro: Ascendent

en: The machine name for the vocabulary the term belongs to.
ro: Numele mașină al vocabularului de care aparține termenul.

en: Display error message
ro: Afișează mesaj de eroare

en: Sticky status
ro: Status lipicios

en: RSS category
ro: Categorie RSS

en: Master
ro: Expert

en: If selected, users can enter multiple values in the form of 1+2+3. Due to the number of JOINs it would require, AND will be treated as OR with this filter.
ro: Dacă este selectat, utilizatorii pot introduce valori multiple sub formă de 1+2+3. Având în vedere numărul de operatori JOIN, operatorul logic AND va fi considerat ca fiind OR cu acest filtru.

en: Load default filter from term page
ro: Încărcați filtrul implicit pe pe pagina termenilor

en: Transform dashes in URL to spaces in term name filter values
ro: Transformă cratimele din URL în spații pentru valorile filtrului numelui de termen

en: The term UUID.
ro: UUID-ul termenului.

en: Representative node
ro: Nod reprezentativ

en: Obtains a single representative node for each term, according to a chosen sort criterion.
ro: Obține un singur nod reprezentativ pentru fiecare termen, potrivit unui criteriu ales de sortare.

en: Content with term
ro: Conținut cu termen

en: Relate all content tagged with a term.
ro: Inrudiți tot conținutul etichetat cu un termen.

en: Multiple-value handling
ro: Operare cu valori multiple

en: Filter to items that share all terms
ro: Filtru la elementele care împărtășesc toți temenii

en: Filter to items that share any term
ro: Filtru la elementele care împărtășesc orice temen

en: Date in the form of CCYYMMDD.
ro: Data în format SSAALLZZ.

en: Date in the form of YYYYMM.
ro: Data în format AAAALL.

en: Date in the form of YYYY.
ro: Data în format AAAA.

en: Date in the form of MM (01 - 12).
ro: Data în format LL (01 - 12).

en: Date in the form of DD (01 - 31).
ro: Data în format ZZ (01 - 31).

en: Date in the form of WW (01 - 53).
ro: Data în format SS (01 - 53).

en: Convert spaces in term names to hyphens
ro: Convertiți spațiile din numele termenilor în cratime

en: Limit to vocabulary
ro: Limitat la clasificarea

en: Vocabulary language
ro: Limba vocabularului

en: The node revision ID.
ro: ID-ul reviziei nodului.

en: The term ID.
ro: ID-ul termenului.

en: The term language code.
ro: Codul de limbă al termenului.

en: Term Parents
ro: Părinții Termenului

en: The parents of this term.
ro: Părinții acestui termen.

en: The date the term was last updated.
ro: Data la care termenul a fost actualizat ultima dată.

en: The time that the term was last edited.
ro: Momentul în care termenul a fost editat ultima dată.

en: The vocabulary to which the term is assigned.
ro: Vocabularul la care termenul este atribuit.

en: Existing term VID
ro: VID-ul termenului existent

en: The term description.
ro: Descrierea termenului.

en: The Drupal term IDs of the term's parents.
ro: ID-urile termenului Drupal a părinților termenului.

en: The vocabulary ID.
ro: ID-ul vocabularului.

en: The name of the vocabulary.
ro: Numele vocabularului.

en: The description of the vocabulary.
ro: Descrierea vocabularului.

en: The names of the node types the vocabulary may be used with.
ro: Numele tipurilor de noduri cu care poate fi folosit vocabularul.

en: Maintain index table
ro: Menținere tabel de index

en: Override selector
ro: Suprascrie selector

en: Number of terms per page
ro: Numărul termenilor pe pagină

en: Whether or not the content related to a term is sticky.
ro: Conținutul înrudit cu un termen este sau nu lipicios.

en: Whether or not the content related to a term is sticky. To list sticky content first, set this to descending.
ro: Conținutul înrudit cu un termen este sau nu lipicios. Pentru a lista conținutul lipicios prima dată, setați acesta ca descrescător.

en: The date the content related to a term was posted.
ro: Data la care conținutul legat de un termen a fost postat.

en: Publish status
ro: Publicați statusul

en: Whether or not the content related to a term is published.
ro: Conținutul înrudit cu un termen este sau nu publicat.

en: The source language from which this translation was created.
ro: Limba sursă din care această traducere a fost creată.

en: The author of this translation.
ro: Autorul acestei traduceri.

en: The Unix timestamp when the translation was created.
ro: Timpul Unix al creării traducerii.

en: The Unix timestamp when the translation was most recently saved.
ro: Amprenta de timp în format Unix când traducerea a fost cel mai recent salvată.

en: Configuring displays and form displays
ro: Configurare vizualizări și vizualizări formulare

en: Managing vocabularies
ro: Gestionare vocabulare

en: Managing terms
ro: Gestionare termeni

en: Classifying entity content
ro: Clasificarea conținutului entității

en: Adding new terms during content creation
ro: Adăugare de termeni noi în timpul creării de conținut

en: No vocabularies available. <a href=":link">Add vocabulary</a>.
ro: Niciun vocabular disponibil. <a href=":link">Adăugare vocabular</a>.

en: No terms available. <a href=":link">Add term</a>.
ro: Nici un termen disponibil. <a href=":link">Adaugați termen</a>.

en: Format of the term description.
ro: Formatul descrierii termenului.

en: Module responsible for the vocabulary.
ro: Modul responsabil pentru vocabular.

en: Leave blank for all. Otherwise, the first selected term will be the default instead of "Any".
ro: Lăsați necompletat pentru toate. În caz contrar, primul termen selectat va fi implicit în loc de "Oricare".

en: Unique machine name of the vocabulary.
ro: Nume de mașină unic pentru vocabular.

en: The vocabulary name.
ro: Numele vocabularului.

en: Language for this field.
ro: Limba pentru acest câmp.

en: Translation of either the title or explanation.
ro: Traducerea titlului sau a explicației.

en: %vocabulary: Create terms
ro: %vocabulary: creează termeni

en: %vocabulary: Delete terms
ro: %vocabulary: șterge termeni

en: %vocabulary: Edit terms
ro: %vocabulary: modifică termeni
