Entity Taxonomy (1.0.1) - en to tr translation catalogue (180 entries)

en: Home
tr: Ana Sayfa

en: Delete
tr: Sil

en: Operations
tr: İşlemler

en: Value
tr: Değer

en: List
tr: Liste

en: Description
tr: Açıklama

en: Taxonomy
tr: Sınıflandırma

en: Edit
tr: Düzenle

en: Reset
tr: Sıfırla

en: Weight
tr: Ağırlık

en: The configuration options have been saved.
tr: Yapılandırma seçenekleri kaydedildi.

en: root
tr: kök

en: Parent
tr: Üst öge

en: Depth
tr: Derinlik

en: Feed
tr: Akış

en: Name
tr: İsim

en: Save
tr: Kaydet

en: View
tr: Görüntüle

en: Vocabularies
tr: Sözlükler

en: Add term
tr: Terim ekle

en: Separator
tr: Ayraç

en: Exclude
tr: Çıkar

en: vocabularies
tr: sözlükler

en: term
tr: terim

en: All
tr: Tümü

en: Page
tr: Sayfa

en: Vocabulary
tr: Sözlük

en: Vocabulary ID
tr: Sözlük ID

en: Vocabulary name
tr: Sözlük adı

en: Term
tr: Terim

en: Term ID
tr: Terim ID

en: Desc
tr: Azalan

en: node
tr: düğüm

en: No terms available.
tr: Terim yok.

en: Uncategorized
tr: Sınıflandırılmamış

en: Sort by
tr: Sıralama anahtarı

en: Updated date
tr: Güncelleme tarihi

en: Edit term
tr: Terim düzenle

en: Created new term %term.
tr: %term terimi oluşturuldu.

en: Deleted term %name.
tr: %name terimi silindi.

en: Delete term
tr: Terimi sil

en: List terms
tr: Terimleri listele

en: Deleting a term will delete all its children if there are any. This action cannot be undone.
tr: Bir terimi silmek varsa alt terimlerini de silecektir. Bu işlem geri alınamaz.

en: Parent term
tr: Üst terim

en: Parent terms
tr: Üst terimler

en: Changed
tr: Değişti

en: Apply
tr: Uygula

en: Add vocabulary
tr: Sözlük ekle

en: Edit vocabulary
tr: Sözlük düzenle

en: Created new vocabulary %name.
tr: %name sözlüğü oluşturuldu.

en: Updated vocabulary %name.
tr: %name sözlüğü güncellendi.

en: Are you sure you want to delete the vocabulary %title?
tr: %title sözlüğünü silmek istediğinizden emin misiniz?

en: Deleting a vocabulary will delete all the terms in it. This action cannot be undone.
tr: Bir sözlüğü silmek içindeki tüm terimleri de silecektir. Bu işlem geri alınamaz.

en: Deleted vocabulary %name.
tr: %name sözlüğü silindi.

en: Global
tr: Genel

en: Add terms
tr: Terim ekle

en: Updated term %term.
tr: %term terimi güncellendi.

en: Values
tr: Değerler

en: Offset
tr: Başlangıç değeri

en: Machine name
tr: Makine adı

en: Selection type
tr: Seçim Türü

en: No name
tr: İsimsiz

en: Node count
tr: Düğüm sayısı

en: About
tr: Hakkında

en: vocabulary
tr: sözlük

en: No vocabularies available.
tr: Herhangi bir sözlük yok.

en: Relations
tr: İlişkiler

en: Display type
tr: Gösterim türü

en: Manage tagging, categorization, and classification of your content.
tr: İçeriğinizin etiketleme, kategorilendirme ve sınıflandırılmasını yönetin.

en: Autocomplete
tr: Otomatik tamamla

en: Is one of
tr: Birisidir

en: Uses
tr: Kullanım

en: Post date
tr: Gönderi tarihi

en: Updated year + month
tr: Güncellenme yılı + ayı

en: Updated year
tr: Güncellenme yılı

en: Updated month
tr: Güncellenme ayı

en: Updated day
tr: Güncellenme günü

en: Updated week
tr: Güncellenme haftası

en: The parent term of the term. This can produce duplicate entries if you are using a vocabulary that allows multiple parents.
tr: Terimin üst terimi. Birden çok üst öğeye izin veren bir sözlük kullanıyorsanız, bu yinelenen girişler üretebilir.

en: The depth will match nodes tagged with terms in the hierarchy. For example, if you have the term "fruit" and a child term "apple", with a depth of 1 (or higher) then filtering for the term "fruit" will get nodes that are tagged with "apple" as well as "fruit". If negative, the reverse is true; searching for "apple" will also pick up nodes tagged with "fruit" if depth is -1 (or lower).
tr: Derinlik, hiyerarşide terimlerle etiketlenmiş düğümleri eşleştirir. Örneğin, derinliği 1 (ya da daha yüksek) olan "meyve" teriminiz ve "elma" alt teriminiz varsa, "meyve" terimi için süzgeç uygulandığında, "meyve" teriminin yanı sıra "elma" terimiyle de etiketlenmiş düğümler getirilir. Negatif olması durumunda tersi geçerlidir; derinlik -1 (ya da daha düşük) olursa, "elma" araması yapıldığında, "meyve" ile etiketlenmiş düğümler de getirilir.

en: No vocabulary
tr: Sözlük yok

en: Link this field to its term page
tr: Bu alanı ilgili terim sayfasına bağla

en: Limit terms by vocabulary
tr: Terimleri sözlükle sınırla

en: Select which vocabulary to show terms for in the regular options.
tr: Düzenli seçeneklerde terimleri gösterilecek sözlüğü seçin.

en: Dropdown
tr: Açılan

en: Show hierarchy in dropdown
tr: Açılır listede hiyerarşiyi göster

en: An invalid vocabulary is selected. Please change it in the options.
tr: Geçersiz bir sözlük seçtiniz. Lütfen seçenekler bölümünden değiştiriniz.

en: Select terms from vocabulary @voc
tr: Terimleri şu sözlükten seçin @voc

en: Select terms
tr: Terimler seçin

en: Items per page
tr: Sayfa başına öğe sayısı

en: - All -
tr: - Tümü -

en: Allow multiple values
tr: Birden çok değere izin ver

en: A boolean indicating whether this translation needs to be updated.
tr: Bu çevirinin güncellenmesi gerekip gerekmediğini belirten mantıksal değer.

en: Reset to alphabetical
tr: Alfabetik olarak sırala

en: Terms are displayed in ascending order by weight.
tr: Terimler, ağırlıklarına göre artan sırada listelenir.

en: Weight value must be numeric.
tr: Ağırlık, nümerik bir değer olmak zorundadır.

en: Are you sure you want to reset the vocabulary %title to alphabetical order?
tr: %title sözlüğünü alfabetik olarak sıralamak istediğinize emin misiniz?

en: Resetting a vocabulary will discard all custom ordering and sort items alphabetically.
tr: Sözlüğü sıfırlamak, tüm kişisel sıralama ayarlarını iptal ederek, terimleri alfabetik olarak sıralayacaktır.

en: Reset vocabulary %name to alphabetical order.
tr: %name sözlüğünü alfabetik olarak sırala.

en: The name of the term.
tr: Terimin adı.

en: Translation needs update
tr: Çevirinin güncellenmesi gerekiyor

en: The weight of this term in relation to other terms.
tr: Bu terimin diğer terimlere göre ağırlığı.

en: Help text to display for the vocabulary.
tr: Sözlük için görüntülenecek yardım metni.

en: Whether or not related terms are enabled within the vocabulary. (0 = disabled, 1 = enabled)
tr: Sözlük içinde ilişkili terimler kullanımına izin verilip verilmediği: (0: etkin değil, 1: etkin)

en: The type of hierarchy allowed within the vocabulary. (0 = disabled, 1 = single, 2 = multiple)
tr: Sözlükte izin verilen hiyerarşik yapı: (0: yok, 1: tekil, 2: çoğul)

en: Whether or not multiple terms from this vocabulary may be assigned to a node. (0 = disabled, 1 = enabled)
tr: Bu sözlüğü kullanan düğümler için birden fazla terimin atanabilirliği: (0: atanamaz, 1: atanabilir)

en: Whether or not terms are required for nodes using this vocabulary. (0 = disabled, 1 = enabled)
tr: Bu sözlüğü kullanan düğümler için terim seçiminin zorunlu olup olmadığı: (0: zorunlu, 1: zorunlu değil)

en: Whether or not free tagging is enabled for the vocabulary. (0 = disabled, 1 = enabled)
tr: Sözlük için serbest etiketlemenin kullanılıp kullanılmadığı: (0: etkin değil, 1: etkin).

en: The weight of the vocabulary in relation to other vocabularies.
tr: Sözlüğün diğer sözlüklere göre sahip olduğu ağırlık.

en: Published status
tr: Yayın durumu

en: The name for the vocabulary the term belongs to.
tr: Terimin ait olduğu sözlüğün adı.

en: Choose which vocabularies you wish to relate. Remember that every term found will create a new record, so this relationship is best used on just one vocabulary that has only one term per node.
tr: Hangi sözlükleri ilişkilendirmek istediğinizi seçin. Bulunan her terimin yeni bir kayıt oluşturacağını unutmayın; bu nedenle bu ilişkinin, düğüm başına yalnızca bir terim içeren tek bir sözlükte kullanılması en iyisidir.

en: Term count
tr: Terim sayısı

en: You can reorganize the terms in %capital_name using their drag-and-drop handles, and group terms under a parent term by sliding them under and to the right of the parent.
tr: %capital_name içindeki terimleri sürükle-bırak işaretlerini kullanarak yeniden sıralayabilir ve alt-sağına kaydırdığınız bir başka terimin alt terimi yapabilirsiniz.

en: %capital_name contains terms grouped under parent terms. You can reorganize the terms in %capital_name using their drag-and-drop handles.
tr: %capital_name üst terimlerin altında gruplanmış terimler içerir. %capital_name içindeki terimleri sürükle-bırak tutamaçlarını kullanarak yeniden düzenleyebilirsiniz.

en: %capital_name contains terms with multiple parents. Drag and drop of terms with multiple parents is not supported, but you can re-enable drag-and-drop support by editing each term to include only a single parent.
tr: %capital_name birden fazla üst terime sahip terimler içerebilir. Bu durumda sürükle ve bırak özelliği desteklenmez ama her terimi sadece bir üst terime bağlı biçimde düzenleyerek sürükle-bırak desteğini tekrar etkinleştirebilirsiniz.

en: Administer vocabularies and terms
tr: Sözlükleri ve terimleri yönet

en: Vocabulary machine name
tr: Sözlük makine adı

en: Weight for added term
tr: Eklenen terimin ağırlığı

en: Asc
tr: Artan

en: The machine name for the vocabulary the term belongs to.
tr: Terimin ait olduğu sözlüğün makine adı.

en: Display error message
tr: Hata iletisini görüntüle

en: Sticky status
tr: Sabit olma durumu

en: RSS category
tr: RSS sınıfı

en: Master
tr: Ana (master)

en: If selected, users can enter multiple values in the form of 1+2+3. Due to the number of JOINs it would require, AND will be treated as OR with this filter.
tr: Seçiliyse, kullanıcılar 1+2+3 şeklinde birden çok değer girebilir. AND, gerektireceği JOIN sayısı nedeniyle, bu süzgeçle OR olarak değerlendirilir.

en: Load default filter from term page
tr: Terim sayfasından varsayılan süzgeci yükle

en: Transform dashes in URL to spaces in term name filter values
tr: URL adresindeki kısa çizgileri, terim adı süzgeç değerlerinde boşluklara dönüştür

en: The term UUID.
tr: Terim UUID'si.

en: Representative node
tr: Temsilci düğüm

en: Obtains a single representative node for each term, according to a chosen sort criterion.
tr: Seçilen sıralama ölçütüne göre, her terim için tek bir temsilci düğümü alır.

en: Content with term
tr: Terimi içeren içerik

en: Relate all content tagged with a term.
tr: Bir terimle etiketlenmiş tüm içerikleri ilişkilendirir.

en: Multiple-value handling
tr: Birden çok değer işleme

en: Filter to items that share all terms
tr: Tüm terimleri paylaşan öğelere süz

en: Filter to items that share any term
tr: Herhangi bir terimi paylaşan öğelere süz

en: Date in the form of CCYYMMDD.
tr: YyYyYYAAGG biçiminde tarih.

en: Date in the form of YYYYMM.
tr: YYYYAA biçiminde tarih.

en: Date in the form of YYYY.
tr: YYYY biçiminde tarih.

en: Date in the form of MM (01 - 12).
tr: AA (01 - 12) biçiminde tarih.

en: Date in the form of DD (01 - 31).
tr: GG (01 - 31) biçiminde tarih.

en: Date in the form of WW (01 - 53).
tr: HH (01 - 53) biçiminde tarih.

en: Convert spaces in term names to hyphens
tr: Terim adlarındaki boşlukları tirelere dönüştür

en: Limit to vocabulary
tr: Sözlükle sınırla

en: Vocabulary language
tr: Sözlük dili

en: The node revision ID.
tr: Düğüm sürüm kimliği.

en: The term ID.
tr: Terim kimliği.

en: The term language code.
tr: Terimin dil kodu.

en: Term Parents
tr: Terim Üst Öğeleri

en: The parents of this term.
tr: Bu terimin üst öğeleri.

en: The date the term was last updated.
tr: Terimin son güncellendiği tarih.

en: The time that the term was last edited.
tr: Terimin son düzenlendiği zaman.

en: The vocabulary to which the term is assigned.
tr: Terimin atandığı sözlük.

en: Configuring displays and form displays
tr: Görünümleri ve form görünümlerini yapılandırma

en: Managing vocabularies
tr: Sözlükleri yönetme

en: Managing terms
tr: Terimleri yönetme

en: Classifying entity content
tr: Varlık içeriğini sınıflandırma

en: Adding new terms during content creation
tr: İçerik oluştururken yeni terimler ekleme

en: No vocabularies available. <a href=":link">Add vocabulary</a>.
tr: Kullanılabilir sözlük yok. <a href=":link">Sözlük ekle</a>.

en: No terms available. <a href=":link">Add term</a>.
tr: Kullanılabilecek terim yok. <a href=":link">Terim ekle</a>.

en: Format of the term description.
tr: Terim açıklamasının biçimi.

en: Module responsible for the vocabulary.
tr: Sözlükten sorumlu modül.

en: Leave blank for all. Otherwise, the first selected term will be the default instead of "Any".
tr: Tümü için boş bırakın. Aksi takdirde, "Herhangi Biri" yerine, seçilen birinci terim varsayılan olur.

en: Unique machine name of the vocabulary.
tr: Sözlüğün benzersiz makine adı.

en: The vocabulary name.
tr: Sözlüğün adı.

en: Language for this field.
tr: Bu alanın dili.

en: Translation of either the title or explanation.
tr: Başlığın ya da açıklamanın çevirisi.

en: The term language.
tr: Terimin dili.

en: Translation ID.
tr: Çeviri kimliği.

en: Name of property being translated.
tr: Çevrilmekte olan özelliğin adı.

en: %capital_name contains the following terms.
tr: %capital_name aşağıdaki terimleri içerir.

en: %capital_name contains terms grouped under parent terms
tr: %capital_name üst terimler altında gruplanmış terimler içerir

en: %capital_name contains terms with multiple parents.
tr: %capital_name birden fazla üst terimi olan terimler içerir.

en: %vocabulary: Create terms
tr: %vocabulary: Terim oluştur

en: Term language
tr: Terim dili

en: Integer value of Object ID
tr: Nesne kimliğinin tamsayı değeri

en: Language for this term.
tr: Bu terimin dili.

en: Term name translation.
tr: Terim adı çevirisi.

en: Term description translation.
tr: Terim açıklamasının çevirisi.

en: The terms with updated parents have been modified by another user, the changes could not be saved.
tr: Üst terimleri güncellenen terimler başka bir kullanıcı tarafından değiştirildi, değişiklikler kaydedilemedi.
