Entity Taxonomy (1.0.2) - en to da translation catalogue (176 entries)

en: Home
da: Hjem

en: Delete
da: Slet

en: Operations
da: Handlinger

en: Value
da: Værdi

en: List
da: Vis

en: Description
da: Beskrivelse

en: Taxonomy
da: Taksonomi

en: Edit
da: Redigér

en: Reset
da: Gendan

en: Weight
da: Vægt

en: The configuration options have been saved.
da: Indstillingerne er blevet gemt.

en: root
da: rod

en: Parent
da: Overordnet element

en: Depth
da: Dybde

en: Name
da: Navn

en: Save
da: Gem

en: View
da: Vis

en: Vocabularies
da: Ordforråd

en: Add term
da: Tilføj ord

en: Separator
da: Skilletegn

en: Exclude
da: Ekskludér

en: vocabularies
da: ordforråd

en: All
da: Alle

en: Page
da: Side

en: Vocabulary
da: Ordforråd

en: Vocabulary ID
da: Ordforråd ID

en: Vocabulary name
da: Ordforråd

en: Desc
da: Faldende

en: node
da: indholdselement

en: No terms available.
da: Ingen ord til rådighed.

en: Uncategorized
da: Ikke kategoriseret

en: Sort by
da: Sortér efter

en: Updated date
da: Opdateringsdato

en: Edit term
da: Redigér ord

en: Created new term %term.
da: Nyt ord %term oprettet.

en: Deleted term %name.
da: Ordet %name slettet.

en: Delete term
da: Slet term

en: List terms
da: Vis ord

en: Deleting a term will delete all its children if there are any. This action cannot be undone.
da: Slettes et ord slettes alle underliggende ord. Denne handling kan ikke fortrydes.

en: Parent term
da: Overordnet ord

en: Parent terms
da: Overordnede ord

en: Changed
da: Ændret

en: Apply
da: Udfør

en: Add vocabulary
da: Tilføj ordforråd

en: Edit vocabulary
da: Redigér ordforråd

en: Created new vocabulary %name.
da: Ordforråd %name oprettet.

en: Updated vocabulary %name.
da: Ordforråd %name opdateret.

en: Are you sure you want to delete the vocabulary %title?
da: Ønsker du at slette ordforrådet %title?

en: Deleting a vocabulary will delete all the terms in it. This action cannot be undone.
da: Slettes et ordforråd slettes alle ordene i det. Denne handling kan ikke fortrydes.

en: Deleted vocabulary %name.
da: Ordforråd %name slettet.

en: Add terms
da: Tilføj ord

en: Updated term %term.
da: %term opdateret.

en: Values
da: Værdier

en: Offset
da: Forskydning

en: Machine name
da: Internt navn

en: Selection type
da: Udvalgstype

en: No name
da: Intet navn

en: Node count
da: Antal indholdselementer

en: About
da: Om

en: vocabulary
da: ordforråd

en: No vocabularies available.
da: Ingen kategorier til rådighed.

en: Relations
da: Relationer

en: Display type
da: Display-type

en: Manage tagging, categorization, and classification of your content.
da: Håndterer kategorisering og klassifikation af indhold.

en: Autocomplete
da: Autofuldfør

en: Is one of
da: Er en af

en: Uses
da: Bruger

en: Updated year + month
da: Opdateret år + måned

en: Updated year
da: Opdateret år

en: Updated month
da: Opdateret måned

en: Updated day
da: Opdateret dag

en: Updated week
da: Opdateret uge

en: The parent term of the term. This can produce duplicate entries if you are using a vocabulary that allows multiple parents.
da: Ordets overordnede ord. Dette kan give dubletter hvis du bruger et ordforråd som tillader flere overordnede ord.

en: The depth will match nodes tagged with terms in the hierarchy. For example, if you have the term "fruit" and a child term "apple", with a depth of 1 (or higher) then filtering for the term "fruit" will get nodes that are tagged with "apple" as well as "fruit". If negative, the reverse is true; searching for "apple" will also pick up nodes tagged with "fruit" if depth is -1 (or lower).
da: Dybden matcher indholdselementer mærket med ord i hierarkiet. Hvis du for eksempel har ordet "frugt" og et underordnet ord "æble" med en dybde på 1 (eller højere) vil filtrering efter order "frugt" returnere alle indholdselementer mærket med "æble" og "frugt". Hvis dybden er negativ gælder det omvendte; en søgning efter "æble" vil også finde indholdselementer mærket med "frugt" hvis dybden er -1 (eller lavere).

en: No vocabulary
da: Intet ordforråd

en: Link this field to its term page
da: Knyt dette felt til dets termside

en: Limit terms by vocabulary
da: Begræns termer efter ordforråd

en: Select which vocabulary to show terms for in the regular options.
da: Vælg fra hvilket ordforråd der skal vises termer i de almindelige valg.

en: Dropdown
da: Rullemenu

en: Show hierarchy in dropdown
da: Vis hierarki i rullemenu

en: An invalid vocabulary is selected. Please change it in the options.
da: Ugyldigt ordforråd valgt. Skift det venligst under indstillingerne.

en: Select terms from vocabulary @voc
da: Vælg termer fra ordforrådet @voc

en: Select terms
da: Vælg ord

en: Items per page
da: Antal elementer

en: - All -
da: - Alle -

en: Allow multiple values
da: TIllad flere værdier

en: A boolean indicating whether this translation needs to be updated.
da: Et flag som angiver om denne oversættelse trænger til at bliver opdateret.

en: Reset to alphabetical
da: Nulstil til alfabetisk

en: Terms are displayed in ascending order by weight.
da: Ord vises i stigende orden sorteret efter vægt.

en: Weight value must be numeric.
da: Vægtens værdi skal være numerisk.

en: Are you sure you want to reset the vocabulary %title to alphabetical order?
da: Ønsker du at nulstille kategorien %title til alfabetisk sortering?

en: Resetting a vocabulary will discard all custom ordering and sort items alphabetically.
da: Nulstilles ordforrådet kasseres al sortering og elementerne sorteres alfabetisk.

en: Reset vocabulary %name to alphabetical order.
da: Kategorien %name nulstillet til alfabetisk sortering.

en: The name of the term.
da: Navnet på kategorien.

en: Translation needs update
da: Oversættelse kræver opdatering

en: The weight of this term in relation to other terms.
da: Vægten af denne term i forhold til andre termer.

en: Help text to display for the vocabulary.
da: Ordforrådets hjælpetekst.

en: Whether or not related terms are enabled within the vocabulary. (0 = disabled, 1 = enabled)
da: Hvorvidt relaterede ord er aktiveret i ordforrådet. (0 = deaktiveret, 1 = aktiveret)

en: The type of hierarchy allowed within the vocabulary. (0 = disabled, 1 = single, 2 = multiple)
da: Typen af hierarki som er tilladt i ordforrådet. (0 = deaktiveret, 1 = ét lag, 2 = flere lag)

en: Whether or not multiple terms from this vocabulary may be assigned to a node. (0 = disabled, 1 = enabled)
da: Hvorvidt flere ord fra ordforrådet kan knyttes til et indholdselement. (0 = deaktiveret, 1 = aktiveret)

en: Whether or not terms are required for nodes using this vocabulary. (0 = disabled, 1 = enabled)
da: Hvorvidt ord er påkrævet for indholdselementer der bruger ordforrådet. (0 = deaktiveret, 1 = aktiveret)

en: Whether or not free tagging is enabled for the vocabulary. (0 = disabled, 1 = enabled)
da: Hvorvidt fri tagging er aktiveret for ordforrådet. (0 = deaktiveret, 1 = aktiveret)

en: The weight of the vocabulary in relation to other vocabularies.
da: Ordforrådets vægt i relation til andre ordforråd.

en: The name for the vocabulary the term belongs to.
da: Navnet på ordforrådet som termen tilhører.

en: Choose which vocabularies you wish to relate. Remember that every term found will create a new record, so this relationship is best used on just one vocabulary that has only one term per node.
da: Vælg hvilke ordforråd du ønsker at relatere. Husk at hver term resulterer i en ny række, så denne kobling virker bedst med et ordforråd, som kun har én term pr. indholdselement.

en: Term count
da: Antal termer

en: You can reorganize the terms in %capital_name using their drag-and-drop handles, and group terms under a parent term by sliding them under and to the right of the parent.
da: Du kan omorganisere termerne i %capital_name ved at bruge træk-og-slip-håndtagene og gruppere termerne ved at trække dem ind under og til højre for de overordnede termer.

en: %capital_name contains terms grouped under parent terms. You can reorganize the terms in %capital_name using their drag-and-drop handles.
da: %capital_name indeholder termer grupperet under overordnede termer. Du kan omorganisere termerne i %capital_name ved at bruge deres træk-og-slip-håndtag.

en: %capital_name contains terms with multiple parents. Drag and drop of terms with multiple parents is not supported, but you can re-enable drag-and-drop support by editing each term to include only a single parent.
da: %capital_name indeholder termer med flere overordnede termer. Træk-og-slip af termer med flere overordnede termer er ikke understøttet, men du kan genaktivere træk-og-slip ved at redigere hver term så den kun har én overordnet term.

en: Administer vocabularies and terms
da: Administrér ordforråd og termer

en: Vocabulary machine name
da: Ordforrådets maskinnavn

en: Weight for added term
da: Vægt af tilføjet term

en: Asc
da: Stigende

en: The machine name for the vocabulary the term belongs to.
da: Maskinnavnet på ordforrådet som termen tilhører.

en: Display error message
da: Vis fejlmeddelelse

en: RSS category
da: RSS-kategori

en: If selected, users can enter multiple values in the form of 1+2+3. Due to the number of JOINs it would require, AND will be treated as OR with this filter.
da: Brugerne kan indtaste flere værdier på formen 1+2+3. På grund af antallet af JOINs, som det ville kræve, bliver OG behandlet som ELLER af dette filter.

en: Load default filter from term page
da: Indlæs standardfilter fra term-side

en: Transform dashes in URL to spaces in term name filter values
da: Omdan bindestreger i URL til mellemrum i term-navn filterværdier

en: The term UUID.
da: Term UUID.

en: Representative node
da: Repræsentativ node

en: Obtains a single representative node for each term, according to a chosen sort criterion.
da: Henter et enkelt repræsentativt indholdselement for hver term baseret på et givet sorteringskriterie.

en: Content with term
da: Indhold med term

en: Relate all content tagged with a term.
da: Sammenknyt alt indhold tagget med en term.

en: Multiple-value handling
da: Håndtering af flere værdier

en: Filter to items that share all terms
da: Filtrér efter elementer som deler alle termer

en: Filter to items that share any term
da: Filtrér efter elementer som deler enhver term

en: Date in the form of CCYYMMDD.
da: Dato på formen CCYYMMDD.

en: Date in the form of YYYYMM.
da: Dato på formen YYYYMM.

en: Date in the form of YYYY.
da: Dato på formen YYYY.

en: Date in the form of MM (01 - 12).
da: Dato på formen MM (01 - 12).

en: Date in the form of DD (01 - 31).
da: Dato på formen DD (01 - 31).

en: Date in the form of WW (01 - 53).
da: Dato på formen WW (01 - 53).

en: Convert spaces in term names to hyphens
da: Konvertér mellemrum i term-navne til bindestreger

en: Limit to vocabulary
da: Begræns til ordforråd

en: Vocabulary language
da: Ordforrådets sprog

en: The node revision ID.
da: Indholdselementets versions-ID.

en: The term ID.
da: Term IDet.

en: The term language code.
da: Term sprogkode.

en: Term Parents
da: Overordnede termer

en: The parents of this term.
da: Denne terms overordnede termer.

en: The date the term was last updated.
da: Datoen hvor termen senest blev opdateret.

en: The time that the term was last edited.
da: Datoen hvor termen senest blev redigeret.

en: The vocabulary to which the term is assigned.
da: Ordforrådet som termen er knyttet til.

en: Existing term VID
da: VID for eksisterende term

en: The term description.
da: Termbeskrivelsen.

en: The Drupal term IDs of the term's parents.
da: Drupal term-IDer på termens forældre.

en: The vocabulary ID.
da: Ordforrådets ID.

en: The name of the vocabulary.
da: Ordforrådets navn.

en: The description of the vocabulary.
da: Ordforrådets beskrivelse.

en: The names of the node types the vocabulary may be used with.
da: Navne på indholdstyper som ordforrådet kan bruges med.

en: Maintain index table
da: Vedligehold indekstabel

en: Override selector
da: Tilsidesæt selector

en: Number of terms per page
da: Antallet af termer pr. side

en: The source language from which this translation was created.
da: Kildesproget som danner basis for denne oversættelse.

en: The author of this translation.
da: Forfatteren af denne oversættelse.

en: The Unix timestamp when the translation was created.
da: Unix timestamp for hvornår oversættelsen blev oprettet.

en: The Unix timestamp when the translation was most recently saved.
da: Unix timestamp hvor oversættelsen sidst blev gemt.

en: Configuring displays and form displays
da: Konfiguration af displays og formular-displays

en: Managing vocabularies
da: Håndtering af ordforråd

en: Managing terms
da: Håndtering af termer

en: Classifying entity content
da: Klassificering af indhold

en: No vocabularies available. <a href=":link">Add vocabulary</a>.
da: Ingen tilgængelige ordforråd. <a href=":link">Tilføj ordforråd</a>.

en: No terms available. <a href=":link">Add term</a>.
da: Ingen tilgængelige termer. <a href=":link">Tilføj term</a>.

en: Format of the term description.
da: Beskrivelsesformat.

en: Module responsible for the vocabulary.
da: Modulet som er ansvarligt for dette ordforråd.

en: Unique machine name of the vocabulary.
da: Ordforrådets unikke, maskinlæsbare navn.

en: Language for this field.
da: Sprog for dette felt.

en: The entity type this translation relates to
da: Entity-typen som denne oversættelse relaterer til.

en: Integer value of Object ID
da: Heltalsværdi af objekt-ID

en: Parent lid
da: Overordnet lid

en: Language string ID
da: Sprog-tekststreng ID

en: A module defined group of translations
da: En gruppe af oversættelser defineret af et modul

en: Full string ID for quick search: type:objectid:property.
da: Fuldt streng-ID til hurtig søgning: type:objectid:property.

en: The {filter_format}.format of the string
da: Strengens {filter_format}.format

en: Plural index number
da: Flertalsindeksnummer
