Entity Taxonomy (1.0.0) - en to fa translation catalogue (101 entries)

en: Home
fa: خانه

en: Delete
fa: حذف

en: Operations
fa: عملیات

en: Value
fa: مقدار

en: List
fa: فهرست

en: Description
fa: شرح

en: Taxonomy
fa: طبقه‌بندی

en: Edit
fa: ویرایش

en: Reset
fa: بازنشانی

en: Weight
fa: وزن

en: The configuration options have been saved.
fa: تنظیمات ذخیره شدند.

en: root
fa: ریشه

en: Parent
fa: والد

en: Depth
fa: عمق

en: Feed
fa: خوراک

en: Name
fa: نام

en: Save
fa: ذخیره

en: View
fa: مشاهده

en: URL
fa: نشانی

en: Vocabularies
fa: واژگان‌ها

en: Add term
fa: افزودن واژه

en: Separator
fa: جداکننده

en: Exclude
fa: استثنا

en: term
fa: واژه

en: All
fa: همه

en: Page
fa: صفحه

en: Vocabulary
fa: واژگان

en: Vocabulary ID
fa: شناسه واژگان

en: Vocabulary name
fa: نام واژگان

en: Term
fa: واژه

en: Term ID
fa: شناسه واژه

en: Desc
fa: نزولی

en: node
fa: محتوا

en: No terms available.
fa: واژه‌ای در دسترس نیست.

en: Uncategorized
fa: دسته‌ بندی نشده

en: Sort by
fa: مرتب کن بر اساس

en: Updated date
fa: تاریخ به روزرسانی

en: Edit term
fa: ویرایش واژه

en: Created new term %term.
fa: واژه جدید %term ایجاد شد.

en: Deleted term %name.
fa: واژه %name حذف شد.

en: List terms
fa: فهرست واژه‌ها

en: Deleting a term will delete all its children if there are any. This action cannot be undone.
fa: حذف یک واژه تمام فرزندان آن را در صورت وجود حذف می‌کند. این عمل قابل‌بازگشت نیست.

en: Parent term
fa: واژه والد

en: Parent terms
fa: واژه‌های والد

en: Changed
fa: تغییر یافته

en: Apply
fa: تایید

en: Add vocabulary
fa: افزودن واژگان

en: Edit vocabulary
fa: ویرایش واژگان

en: Created new vocabulary %name.
fa: واژگان جدید %name ایجاد شد.

en: Updated vocabulary %name.
fa: واژگان %name به‌روز شد.

en: Are you sure you want to delete the vocabulary %title?
fa: آیا از حذف واژگان %title اطمینان دارید؟

en: Deleting a vocabulary will delete all the terms in it. This action cannot be undone.
fa: حذف یک واژگان تمامی واژه‌های درون آن را حذف می‌کند. این عمل غیر قابل بازگشت است.

en: Deleted vocabulary %name.
fa: واژگان %name حذف شد.

en: Global
fa: سراسری

en: Add terms
fa: افزودن واژه‌ها

en: Updated term %term.
fa: واژه %term به‌روز شده.

en: Values
fa: مقادیر

en: Offset
fa: جابجایی

en: Machine name
fa: نام ماشینی

en: Selection type
fa: نوع انتخاب

en: No name
fa: بدون نام

en: Node count
fa: تعداد گره‌ها

en: About
fa: درباره

en: vocabulary
fa: واژگان

en: No vocabularies available.
fa: واژگانی در دسترس نیست.

en: Relations
fa: رابطه‌ها

en: Display type
fa: نوع نمایش

en: Manage tagging, categorization, and classification of your content.
fa: مدیریت برچسب‌گذاری، طبقه‌بندی و دسته‌بندی محتوای خود.

en: Autocomplete
fa: تکمیل خودکار

en: Is one of
fa: یکی از

en: Uses
fa: استفاده‌ها

en: Post date
fa: تاریخ مطلب

en: Updated year + month
fa: سال + ماه به روزرسانی

en: Updated year
fa: سال به روزرسانی

en: Updated month
fa: ماه به روزرسانی

en: Updated day
fa: روز به روزرسانی

en: Updated week
fa: هفته به روزرسانی

en: Select terms from vocabulary @voc
fa: انتخاب واژه‌ها از واژگان @voc

en: Items per page
fa: آیتم‌ها در هر صفحه

en: - All -
fa: - همه -

en: Reset to alphabetical
fa: بازنشاندن به حالت الفبایی

en: Terms are displayed in ascending order by weight.
fa: وازه‌ها بر اساس ترتیب صعودی بر حسب وزنشان نشان داده می‌شوند.

en: Weight value must be numeric.
fa: مقدار وزن باید عدد باشد.

en: Are you sure you want to reset the vocabulary %title to alphabetical order?
fa: آیا شما مطمئن هستید می‌خواهید واژگان %title را به ترتیب حروف الفبا بازنشانی کنید؟

en: Resetting a vocabulary will discard all custom ordering and sort items alphabetically.
fa: بازنشانی واژگان تمامی ترتیب‌های سفارشی را پاک و اقلام را به ترتیب الفبا مرتب می‌کند.

en: Reset vocabulary %name to alphabetical order.
fa: بازنشانی واژگان %name به ترتیب الفبایی.

en: Published status
fa: وضعیت انتشار

en: The name for the vocabulary the term belongs to.
fa: نام واژگانی که دسته به آن تعلق دارد.

en: Term count
fa: تعداد واژه‌ها

en: Administer vocabularies and terms
fa: مدیریت واژگان و واژه‌ها

en: Weight for added term
fa: وزن واژه افزوده شده

en: Asc
fa: صعودی

en: RSS category
fa: دسته RSS

en: Master
fa: مدیر

en: Content with term
fa: محتوا با اصطلاح

en: Date in the form of CCYYMMDD.
fa: تاریخ در قالب CCYYMMDD

en: Date in the form of YYYYMM.
fa: تاریخ به این شکل وارد شود YYYYMM.

en: Date in the form of YYYY.
fa: تاریخ به این شکل وارد شود YYYY.

en: Date in the form of MM (01 - 12).
fa: تاریخ به این شکل وارد شود MM (01 - 12).

en: Date in the form of DD (01 - 31).
fa: تاریخ به این شکل وارد شد DD (01 - 31).

en: Date in the form of WW (01 - 53).
fa: تاریخ به این شکل وارد شود WW (01 - 53).
