Entity Template (1.0.0-alpha6) - en to de translation catalogue (50 entries)

en: Delete
de: Löschen

en: Submit
de: Absenden

en: Operations
de: Aktionen

en: Type
de: Typ

en: Remove
de: Entfernen

en: Description
de: Beschreibung

en: Priority
de: Priorität

en: Edit
de: Bearbeiten

en: Label
de: Beschriftung

en: Save
de: Speichern

en: Add
de: Hinzufügen

en: remove
de: entfernen

en: Component
de: Komponente

en: Components
de: Komponenten

en: Configure
de: Konfigurieren

en: Always
de: Immer

en: configure
de: Konfigurieren

en: Items
de: Elemente

en: Provider
de: Anbieter

en: Filters
de: Filter

en: Template
de: Vorlage

en: template
de: Vorlage

en: Condition
de: Bedingung

en: Parameters
de: Parameter

en: Templates
de: Vorlagen

en: Select
de: Auswählen

en: Contexts
de: Kontexte

en: Field Type
de: Feldtyp

en: Context
de: Kontext

en: Data
de: Daten

en: Context type
de: Kontext-Art

en: Config
de: Konfiguration

en: Current User
de: Aktueller Benutzer

en: Placeholder
de: Platzhalter

en: Machine-readable name
de: Systemname

en: Add Template
de: Template hinzufügen

en: Direct Input
de: Direkteingabe

en: Machine Name
de: Systemname

en: Builders
de: Generator

en: No results.
de: Keine Ergebnisse.

en: Requires
de: Benötigt

en: Any Entity
de: Jede Entität

en: Builder
de: Werkzeug

en: Context assignments
de: Kontextzuweisungen

en: Label of the context
de: Beschriftung des Kontextes

en: Configure Condition
de: Bedingung konfigurieren

en: Add Condition
de: Bedingung hinzufügen

en: Parameter context list
de: Parameterkontextliste

en: Parameter context
de: Parameterkontext

en: Component ID
de: Komponenten-ID
