Entity Value Inheritance (EVI) (1.4.5) - en to de translation catalogue (28 entries)

en: Description
de: Beschreibung

en: Disable
de: Deaktivieren

en: Disabled
de: Deaktiviert

en: Enabled
de: Aktiviert

en: Administration
de: Verwaltung

en: Reset
de: Zurücksetzen

en: Message
de: Benachrichtigung

en: Settings
de: Einstellungen

en: Label
de: Beschriftung

en: Update
de: Aktualisieren

en: Destination
de: Ziel

en: Provider
de: Anbieter

en: Override
de: Übersteuern

en: Source
de: Quelle

en: Field Type
de: Feldtyp

en: Machine name
de: Systemname

en: - Select -
de: - Auswählen -

en: Overwrite
de: Überschreiben

en: Entity Type
de: Entitätstyp

en: Entity Types
de: Entitätstypen

en: Field Types
de: Feldtypen

en: Field: @field
de: Feld: @field

en: Unknown field
de: Unbekanntes Feld

en: Entity Bundle
de: Entität Bündel

en: Source Field
de: Quellen-Feld

en: Entity Bundles
de: Entitätssubtypen

en: Configure inheritance
de: Vererbung konfigurieren

en: Destination Field
de: Zielfeld
