Entityqueue (8.x-1.3) - en to id translation catalogue (45 entries)

en: Title
id: Judul

en: Delete
id: Hapus

en: Remove
id: Hapus

en: Name
id: Nama

en: Add item
id: Tambah pokok menu

en: Configure
id: Konfigurasi

en: Revision ID
id: ID revisi

en: Items
id: Item

en: Authored on
id: Ditulis pada

en: Clear
id: Bersihkan

en: Entity
id: Entitas

en: Changed
id: Berubah

en: Reverse
id: Terbalik

en: About
id: Tentang

en: - Select -
id: - Pilih -

en: Error message
id: Pesan kesalahan

en: Entity type
id: Jenis Entity

en: Bundles
id: Bundel

en: Bundle
id: Bundel

en: Publishing status
id: Status penerbitan

en: Machine name: @name
id: Nama mesin: @name

en: Revision log message
id: Catatan revisi

en: Weight for row @number
id: Bobot dari @number row

en: Link label to the referenced entity
id: Tautkan label pada entitas yang menjadi acuan

en: Link to the referenced entity
id: Tautan ke entitas rujukan

en: Change handler
id: Ubah handler

en: Link to entity
id: Tautan ke entitas

en: Default translation
id: Terjemahan utama

en: Revision user
id: Revisi pengguna

en: Briefly describe the changes you have made.
id: Jelaskan secara singkat perubahan yang telah Anda buat.

en: Reference method
id: Metode referensi

en: The time that the current revision was created.
id: Waktu dimana revisi terbaru dibuat.

en: The user ID of the author of the current revision.
id: ID pengguna penulis dari revisi saat ini.

en: - Restricted access -
id: - Akses terbatas -

[ctx: Plural]
en: Disabled
id: Non Aktif

[ctx: Plural]
en: Enabled
id: Aktif

en: Entity reference selection plugin settings
id: Pengaturan plugin pilihan rujukan bidang

en: A flag indicating whether this is the default translation.
id: Penanda yang menunjukkan apakah ini merupakan terjemahan bawaan.

en: Revision translation affected
id: Terjemahan revisi terpengaruh

en: Indicates if the last edit of a translation belongs to current revision.
id: Menunjukkan jika pengeditan terakhir dari terjemahan milik revisi saat ini.

en: @title (value @number)
id: @title (bernilai @number)

en: Revision create time
id: Revisi mencatat waktu

en: Default revision
id: Revisi standar

en: A boolean indicating the published state.
id: Boolean yang menunjukkan status penerbitan.

en: A flag indicating whether this was a default revision when it was saved.
id: Bendera yang menunjukkan apakah ini merupakan revisi default saat disimpan.
