Entityqueue (8.x-1.5) - en to fr translation catalogue (71 entries)

en: Title
fr: Titre

en: Delete
fr: Supprimer

en: Remove
fr: Retirer

en: Edit
fr: Modifier

en: Name
fr: Nom

en: Label
fr: Libellé

en: Add item
fr: Ajouter un élément

en: ID
fr: Identifiant (ID)

en: Configure
fr: Configurer

en: Revision ID
fr: Identifiant (ID) de version

en: Items
fr: Éléments

en: Shuffle
fr: Mélanger

en: Authored on
fr: Écrit le

en: Clear
fr: Vider

en: Target type
fr: Type cible

en: Entity
fr: Entité

en: Changed
fr: Modifié

en: Reverse
fr: Inversé

en: About
fr: À propos

en: - Select -
fr: - Sélectionner -

en: Error message
fr: Message d'erreur

en: Entity type
fr: Type d'entité

en: Remove from queue
fr: Retirer de la file d'attente

en: Bundles
fr: Types

en: Bundle
fr: Type

en: Publishing status
fr: Statut de publication

en: Add to queue
fr: Ajouter à la file d'attente

en: Subqueues
fr: Sous-files

en: Queue name
fr: Nom de la queue

en: Machine name: @name
fr: Nom système : @name

en: Revision log message
fr: Message du journal de version

en: @count item | @count items
fr[0]: @count élément
fr[1]: @count éléments

en: Weight for row @number
fr: Poids pour la ligne @number

en: Manipulate all queues
fr: Manipuler toutes les files

en: Change type
fr: Modifier le type

en: Link label to the referenced entity
fr: Lier le libellé à l'entité référencée

en: Link to the referenced entity
fr: Lien vers l'entité référencée

en: Change handler
fr: Changer de gestionnaire

en: Simple queue
fr: File simple

en: Link to entity
fr: Lier à l'entité

en: Default translation
fr: Traduction par défaut

en: Subqueue
fr: Sous-file

en: Queue settings
fr: Paramètres de la file

en: Revision user
fr: Utilisateur à l'origine de la version

en: Briefly describe the changes you have made.
fr: Décrire brièvement les modifications apportées.

en: Reference method
fr: Méthode de référence

en: The time that the current revision was created.
fr: La date à laquelle la version actuelle a été créée.

en: The user ID of the author of the current revision.
fr: L'identifiant (ID) utilisateur de l'auteur de la version actuelle.

en: - Restricted access -
fr: - Accès restreint -

en: Manipulate %queue queue
fr: Manipuler la file %queue

en: Edit items
fr: Modifier les éléments

en: and a maximum of
fr: et un maximum de

en: items.
fr: éléments.

[ctx: Plural]
en: Disabled
fr: Désactivé(e)s

[ctx: Plural]
en: Enabled
fr: Activés

en: Entity reference selection plugin settings
fr: Paramètres du plugin de sélection de référence d'entité

en: A flag indicating whether this is the default translation.
fr: Un marqueur indiquant s'il s'agit de la traduction par défaut.

en: Revision translation affected
fr: Traduction de version impactée

en: Indicates if the last edit of a translation belongs to current revision.
fr: Indique si la dernière modification d'une traduction appartient à la version actuelle.

en: @title (value @number)
fr: @title (valeur @number)

en: Position of item in the @target_label queue.
fr: Position de l'élément dans la file @target_label

en: Minimun queue size
fr: Taille minimum de la file

en: Maximum queue size
fr: Taille maximum de la file

en: Queue type
fr: Type de file

en: There are no enabled queues.
fr: Il n'y a pas de file active.

en: There are no disabled queues.
fr: Il n'y a pas de file inactive.

en: Revision create time
fr: Heure de création de la version

en: Default revision
fr: Version par défaut

en: A boolean indicating the published state.
fr: Un booléen indiquant l'état de publication.

en: A flag indicating whether this was a default revision when it was saved.
fr: Un marqueur indiquant si ceci était la version par défaut au moment où elle a été enregistrée.

en: Edit subqueue items
fr: Modifier les éléments de la sous-file
