Entityqueue (8.x-1.6) - en to tr translation catalogue (46 entries)

en: Title
tr: Başlık

en: Delete
tr: Sil

en: Remove
tr: Kaldır

en: Edit
tr: Düzenle

en: Name
tr: İsim

en: Label
tr: Etiket

en: Add item
tr: Öğe ekle

en: Configure
tr: Yapılandır

en: Revision ID
tr: Sürüm ID

en: Items
tr: Öğeler

en: Authored on
tr: Oluşturulduğu tarih

en: Clear
tr: Temizle

en: Target type
tr: Hedef tür

en: Entity
tr: Nesne

en: Changed
tr: Değişti

en: Reverse
tr: Ters

en: About
tr: Hakkında

en: - Select -
tr: - Seçin -

en: Error message
tr: Hata mesajı

en: Entity type
tr: Varlık tipi

en: Bundles
tr: Paketler

en: Bundle
tr: Paket (bundle)

en: Publishing status
tr: Yayımlanma durumu

en: Machine name: @name
tr: Makine adı: @name

en: Revision log message
tr: Sürüm kayıt mesajı

en: @count item | @count items
tr[0]: @count öge
tr[1]: @count öge

en: Weight for row @number
tr: Satır @number için ağırlık

en: Link label to the referenced entity
tr: Etiketi başvurulan varlığa bağlayın

en: Change handler
tr: İşleyiciyi değiştir

en: Link to entity
tr: Varlık bağlantısı

en: Default translation
tr: Varsayılan çeviri

en: Revision user
tr: Düzeltme kullanıcısı

en: Briefly describe the changes you have made.
tr: Yaptığınız değişiklikleri kısaca açıklayın.

en: Reference method
tr: Referans metodu

en: The time that the current revision was created.
tr: Geçerli düzeltmenin oluşturulduğu zaman.

en: The user ID of the author of the current revision.
tr: Son versiyon yazarının kullanıcı kimliği (ID).

en: - Restricted access -
tr: - Kısıtlanmış erişim -

[ctx: Plural]
en: Disabled
tr: Devre dışı

[ctx: Plural]
en: Enabled
tr: Etkin

en: Entity reference selection plugin settings
tr: Varlık referans seçimi uygulama eki ayarları

en: Revision translation affected
tr: Düzeltme çevirisi etkilendi

en: Indicates if the last edit of a translation belongs to current revision.
tr: Çevirinin son düzenlemesinin geçerli düzeltmeye ait olup olmadığını belirtir.

en: @title (value @number)
tr: @title (@number değeri)

en: Revision create time
tr: Düzeltme oluşturma zamanı

en: Default revision
tr: Varsayılan düzeltme

en: A boolean indicating the published state.
tr: Yayımlanma durumunu belirten bir mantıksal değer (boolean).
