Entityqueue (8.x-1.7) - en to it translation catalogue (48 entries)

en: Title
it: Titolo

en: Delete
it: Elimina

en: Remove
it: Elimina

en: Edit
it: Modifica

en: Name
it: Nome

en: Label
it: Etichetta

en: Add item
it: Aggiungi voce

en: Configure
it: Configura

en: Revision ID
it: ID revisione

en: Items
it: Elementi

en: Shuffle
it: Ordine casuale

en: Authored on
it: Creato il

en: Clear
it: Cancella

en: Target type
it: Tipo destinazione

en: Entity
it: Entità

en: Changed
it: Modificato

en: Reverse
it: Inverti

en: About
it: Informazioni

en: - Select -
it: - Scegliere -

en: Error message
it: Messaggio di errore

en: Entity type
it: Tipo di entità

en: Bundles
it: Bundle

en: Publishing status
it: Stato di pubblicazione

en: Machine name: @name
it: Nome interno: @name

en: Revision log message
it: Messaggio di revisione per il log

en: @count item | @count items
it[0]: @count elemento
it[1]: @count elementi

en: Weight for row @number
it: Peso per la riga @number

en: Link label to the referenced entity
it: Etichetta del collegamento all'entità messa in relazione

en: Link to the referenced entity
it: Collegamento all'entità messa in relazione.

en: Change handler
it: Cambia handler

en: Link to entity
it: Link all'entità

en: Default translation
it: Traduzione di default

en: Revision user
it: Utente revisore

en: Briefly describe the changes you have made.
it: Descrivere brevemente le modifiche apportate.

en: Reference method
it: Metodo di riferimento

en: The time that the current revision was created.
it: La data e l'ora in cui la revisione corrente è stata creata

en: The user ID of the author of the current revision.
it: ID utente dell' autore della revisione corrente.

en: - Restricted access -
it: - Accesso riservato -

[ctx: Plural]
en: Disabled
it: Disattivati

[ctx: Plural]
en: Enabled
it: Attivati

en: Entity reference selection plugin settings
it: Impostazioni per il plugin di selezione di Entity reference

en: A flag indicating whether this is the default translation.
it: Un campo che indica se questa è la traduzione predefinita.

en: Revision translation affected
it: Traduzione della revisione interessata

en: Indicates if the last edit of a translation belongs to current revision.
it: Indica se l'ultima modifica di una traduzione fa riferimento alla revisione attuale.

en: @title (value @number)
it: @title (valore @number)

en: Revision create time
it: Tempo di creazione revisione

en: Default revision
it: Revisione predefinita

en: A boolean indicating the published state.
it: Un valore booleano che indica lo stato pubblicato.
