Entityqueue (8.x-1.7) - en to pt translation catalogue (53 entries)

en: Title
pt: Título

en: Delete
pt: Apagar

en: Remove
pt: Remover

en: Edit
pt: Editar

en: Name
pt: Nome

en: Label
pt: Rótulo

en: Add item
pt: Novo item

en: Configure
pt: Configurar

en: Revision ID
pt: ID da revisão

en: Items
pt: Itens

en: Shuffle
pt: Embaralhar

en: Authored on
pt: Escrito em

en: Clear
pt: Limpar

en: Target type
pt: Tipo destino

en: Entity
pt: Entidade

en: Changed
pt: Alterado

en: Reverse
pt: Reverter

en: About
pt: Sobre

en: - Select -
pt: - Selecione -

en: Error message
pt: Mensagem de erro

en: Entity type
pt: Tipo de entidade

en: Remove from queue
pt: Remover da fila

en: Bundles
pt: Empacotar

en: Bundle
pt: Pacote

en: Publishing status
pt: Status de publicação

en: Subqueues
pt: Subfilas

en: Machine name: @name
pt: Nome no sistema: @name

en: Revision log message
pt: Mensagem de registro de alterações

en: @count item | @count items
pt[0]: @count item
pt[1]: @count itens

en: Weight for row @number
pt: Peso para linha @number

en: Change type
pt: Trocar tipo

en: Link label to the referenced entity
pt: Linkar rótulo para a entidade referenciada

en: Link to the referenced entity
pt: Link para a entidade referenciada

en: Change handler
pt: Alterar manipulador

en: Link to entity
pt: Link para entidade

en: Default translation
pt: Tradução padrão

en: Revision user
pt: Usuário da revisão

en: Briefly describe the changes you have made.
pt: Descreva resumidamente as mudanças feitas.

en: Reference method
pt: Método de referência

en: The time that the current revision was created.
pt: O horário de criação da revisão atual.

en: The user ID of the author of the current revision.
pt: O ID do usuário autor da revisão atual.

en: - Restricted access -
pt: - Acesso restrito -

[ctx: Plural]
en: Disabled
pt: Desabilitados

[ctx: Plural]
en: Enabled
pt: Habilitados(as)

en: Entity reference selection plugin settings
pt: Configurações do plugin de seleção de referência de entidade

en: A flag indicating whether this is the default translation.
pt: Um sinalizador indicando se esta é a tradução padrão.

en: Revision translation affected
pt: Revisão de tradução afetada

en: Indicates if the last edit of a translation belongs to current revision.
pt: Indica se a última edição de uma tradução pertence à revisão atual.

en: @title (value @number)
pt: @title (valor @number)

en: Revision create time
pt: Horário de criação da revisão

en: Default revision
pt: Revisão padrão

en: A boolean indicating the published state.
pt: Um booleano indicando o estado publicado.

en: A flag indicating whether this was a default revision when it was saved.
pt: Uma sinalização indicando se esta era a revisão padrão quando foi salva.
