Entityqueue (8.x-1.9) - en to sv translation catalogue (115 entries)

en: Title
sv: Titel

en: Delete
sv: Radera

en: Remove
sv: Ta bort

en: Edit
sv: Redigera

en: Name
sv: Namn

en: Label
sv: Etikett

en: Add item
sv: Lägg till post

en: Configure
sv: Konfigurera

en: Revision ID
sv: Versions-ID

en: Items
sv: Poster

en: Shuffle
sv: Blanda

en: Authored on
sv: Författad

en: Clear
sv: Rensa

en: Target type
sv: Måltyp

en: Entity
sv: Objekt

en: Changed
sv: Ändrad

en: Reverse
sv: Omvänd

en: About
sv: Om

en: - Select -
sv: - Välj -

en: Error message
sv: Felmeddelande

en: Entity type
sv: Objektstyp

en: Bundles
sv: Paket

en: Bundle
sv: Hopsamling

en: Publishing status
sv: Status för publicering

en: Add to queue
sv: Lägg till i kö

en: Subqueues
sv: Underköer

en: Queue name
sv: Könamn

en: Machine name: @name
sv: Maskinläsbart namn: @name

en: Revision log message
sv: Loggmeddelande för versionshantering

en: @count item | @count items
sv[0]: @count inlägg
sv[1]: @count inlägg

en: Weight for row @number
sv: Vikt för rad @number

en: Manipulate all queues
sv: Hantera alla köer

en: Change type
sv: Ändra typ

en: Link label to the referenced entity
sv: Länketikett till det refererade objektet

en: Link to the referenced entity
sv: Länk för det refererade objektet

en: Change handler
sv: Byt hanterare

en: Manipulate queues
sv: Hantera köer

en: Simple queue
sv: Enkel kö

en: Link to entity
sv: Länk för objekt

en: Default translation
sv: Förvald översättning

en: Subqueue
sv: Underkö

en: Queue settings
sv: Inställningar för kö

en: Revision user
sv: Användare för version

en: Briefly describe the changes you have made.
sv: Beskriv kortfattat de ändringar du har gjort.

en: Reference method
sv: Metod för referens

en: The time that the current revision was created.
sv: Tidpunkten då den aktuella versionen skapades.

en: The user ID of the author of the current revision.
sv: Användar-ID till författaren av den aktuella versionen.

en: - Restricted access -
sv: - Begränsad åtkomst -

en: Administer entityqueue
sv: Administrera objektskö

en: Administer entityqueue configuration and create, update and delete all queues.
sv: Administrera konfiguration av objektskö och skapa, uppdatera och radera köer.

en: Access the entityqueues list.
sv: Åtkomst till listan över objektsköer.

en: Access to update all queues.
sv: Åtkomst för att uppdatera alla köer.

en: Add %queue subqueues
sv: Lägg till underköer till %queue

en: Access to create new subqueue to the %queue queue.
sv: Åtkomst till att skapa nya underköer till kön %queue.

en: Delete %queue subqueues
sv: Radera underköer från %queue

en: Access to delete subqueues of the %queue queue.
sv: Åtkomst till att radera underköer från kön %queue.

en: Manipulate %queue queue
sv: Hantera kön %queue

en: Access to update the %queue queue.
sv: Åtkomst till att uppdatera kön %queue.

en: Entityqueue
sv: Objektskö

en: Allows users to collect entities in arbitrarily ordered lists.
sv: Låter användare samla objekt i godtyckligt ordnade listor.

en: View subqueues
sv: Visa underköer

en: Edit items
sv: Redigera poster

en: Restrict this queue to a minimum of
sv: Begränsa kön till som minst

en: and a maximum of
sv: och som mest

en: items.
sv: poster.

en: Multiple subqueues
sv: Flera underköer

en: Act as queue
sv: Fungera som en kö

[ctx: Plural]
en: Disabled
sv: Ej aktiverade

[ctx: Plural]
en: Enabled
sv: Aktiverade

en: Entity reference selection plugin settings
sv: Inställningar för insticksprogram åt objektsreferens

en: A flag indicating whether this is the default translation.
sv: En flagga som indikerar huruvida detta är den förvalda översättningen eller ej.

en: Edit subqueue
sv: Redigera underkö

en: Revision translation affected
sv: Översatt version berörd

en: Indicates if the last edit of a translation belongs to current revision.
sv: Indikerar om den senaste redigeringen av en översättning hör till nuvarande version.

en: @title (value @number)
sv: @title (värde @number)

en: @target_label queue
sv: @target_label-kö

en: Create a relationship from @target_label to an entityqueue.
sv: Skapa en relation från @target_label till en objektskö.

en: @target_label Queue Position
sv: @target_label Köposition

en: Position of item in the @target_label queue.
sv: Plats för posten i kön @target_label.

en: @target_label In Queue
sv: @target_label i kön

en: Filter for entities that are available or not in the @target_label entity queue.
sv: Filtrera för objekt som finns eller inte finns tillgängliga i objektskön @target_label.

en: Add entity queue
sv: Lägg till objektskö.

en: Add subqueue
sv: Lägg till underkö

en: Entityqueues
sv: Objektsköer

en: Manage entity queues.
sv: Hantera objektsköer.

en: Add Entity Queue
sv: Lägg till objektskö

en: Edit Entity Queue
sv: Redigera objektskö

en: Delete Entity Queue
sv: Radera objektskö

en: EntityQueue config
sv: Konfiguration av objektskö

en: Type of items to queue
sv: Posttyper i kön

en: Maximum queue size
sv: Största kölängd

en: Queue type
sv: Kötyp

en: There are no enabled queues.
sv: Det finns inga aktiverade köer.

en: There are no disabled queues.
sv: Det finns inga inaktiverade köer.

en: Entity queue
sv: Objektskö

en: The queue (bundle) of this subqueue.
sv: Underköns kö (paket).

en: The time that the subqueue was created.
sv: Tiden underkön skapades.

en: The time that the subqueue was last edited.
sv: Tiden underkön senast ändrades.

en: Entity subqueue
sv: Underkö för objekt

en: The entity queue %label has been updated.
sv: Objektskön %label har uppdaterats.

en: The entity queue %label has been added.
sv: Objektskön %label har skapats.

en: Edit subqueue %label
sv: Redigera underkö %label

en: The entity subqueue %label has been updated.
sv: Underkön för objekt %label har uppdaterats.

en: The entity subqueue %label has been added.
sv: Underkön för objekt %label har skapats.

en: An autocomplete text field with a draggable table.
sv: Ett automatiskt kompletterande textfält med en drag-och-släpp-tabell.

[ctx: Validation]
en: Queue size
sv: Kölängd

en: Limit to a specific entity queue
sv: Begränsa till en specifik objektskö

en: Revision create time
sv: Tid för skapande av version

en: Default revision
sv: Förvald version

en: Entity settings
sv: Inställningar för objekt

en: Queue handler
sv: Köhanterare

en: Queue handler configuration
sv: Konfiguration av köhanterare

en: The human-readable name of this entity queue. This name must be unique.
sv: Det läsbara namnet på objektskön. Namnet måste vara unikt.

en: A boolean indicating the published state.
sv: En booleska som indikerar status för publiceringen.

en: A flag indicating whether this was a default revision when it was saved.
sv: En flagga som indikerar om detta var en standardrevision när den sparades eller inte.
