Environments synchronization (1.0.0-alpha2) - en to gl translation catalogue (5 entries)

en: Development
gl: Desenvolvemento

en: Name
gl: Nome

en: Operation
gl: Operación

en: Definition
gl: Definición

en: Config
gl: Configuración
