Environments synchronization (1.0.0-alpha2) - en to tr translation catalogue (5 entries)

en: Development
tr: Geliştirme

en: Name
tr: İsim

en: Operation
tr: İşlem

en: Definition
tr: Tanım

en: Config
tr: Yapılandırma
