Environments synchronization (1.0.0-alpha3) - en to uk translation catalogue (6 entries)

en: Development
uk: Розробка

en: Name
uk: Назва (ім'я)

en: Operation
uk: Дія

en: Definition
uk: Визначення

en: Collection
uk: Збірка

en: Config
uk: Конфіґурація
