Environments synchronization (1.0.0-beta1) - en to hi translation catalogue (5 entries)

en: Submit
hi: जमा करें

en: Development
hi: उद्विकास

en: Name
hi: नाम

en: Operation
hi: काम

en: Definition
hi: परिभाषा
