EPSCoR ERCore (9.1.3-beta1) - en to de translation catalogue (173 entries)

en: Title
de: Titel

en: Body
de: Textkörper

en: Pages
de: Seiten

en: Register
de: Registrieren

en: Operations
de: Aktionen

en: Content
de: Inhalt

en: Totals
de: Insgesamt

en: Type
de: Typ

en: Author
de: Autor

en: Description
de: Beschreibung

en: On
de: An

en: Yes
de: Ja

en: No
de: Nein

en: Edit
de: Bearbeiten

en: Date
de: Datum

en: Reset
de: Zurücksetzen

en: None
de: Keine

en: Number
de: Zahl

en: Country
de: Land

en: Image
de: Bild

en: Category
de: Kategorie

en: Book
de: Buch

en: Help
de: Hilfe

en: Default
de: Standard

en: Partial
de: Teilweise

en: Archive
de: Archiv

en: Program
de: Programm

en: Programs
de: Programme

en: Updated
de: Aktualisiert

en: Component
de: Komponente

en: Total
de: Gesamt

en: Components
de: Komponenten

en: Unknown
de: Unbekannt

en: Attachment
de: Anhang

en: Picture
de: Bild

en: User
de: Benutzer

en: Content type
de: Inhaltstyp

en: Email
de: E-Mail

en: All
de: Alle

en: Active
de: Aktiv

en: Submitted
de: Gespeichert

en: Page title
de: Seitentitel

en: Page
de: Seite

en: Off
de: Aus

en: Published
de: Veröffentlicht

en: Location
de: Ort

en: Promoted to front page
de: Auf der Startseite anzeigen

en: Last access
de: Letzter Zugriff

en: Count
de: Anzahl

en: Node Title
de: Beitragstitel

en: Start Date
de: Startdatum

en: End Date
de: Enddatum

en: Mobile
de: Mobil

en: Address
de: Adresse

en: email
de: E-Mail

en: Desc
de: Absteigend

en: Events
de: Veranstaltungen

en: Start
de: Beginn

en: End
de: Ende

en: End date
de: Enddatum

en: Other
de: Weitere

en: Last
de: Letztes

en: Published?
de: Veröffentlicht?

en: First Name
de: Vorname

en: Last Name
de: Nachname

en: City
de: Stadt

en: Sort by
de: Sortierung

en: Full
de: Vollständig

en: Gender
de: Geschlecht

en: Male
de: Männlich

en: Female
de: Weiblich

en: Department
de: Abteilung

en: Authored on
de: Geschrieben am

en: Accounts
de: Konten

en: Pending
de: Ausstehend

en: File Upload
de: Dateiupload

en: Upload file
de: Datei hochladen

en: Expired
de: Abgelaufen

en: First
de: Anfang

en: author
de: Autor

en: White
de: Weiß

en: Current Status
de: Aktueller Status

en: Race
de: Rasse

en: Completed
de: Abgeschlossen

en: Denied
de: Verweigert

en: ‹ Previous
de: ‹ Zurück

en: Next ›
de: Weiter ›

en: Unpublished
de: Nicht veröffentlicht

en: Upload File
de: Datei hochladen

en: Apply
de: Anwenden

en: Publisher
de: Herausgeber

en: Website URL
de: Adresse der Website

en: Event Name
de: Veranstaltungsname

en: Participants
de: Teilnehmer

en: Publications
de: Veröffentlichungen

en: Abstract
de: Zusammenfassung

en: Postal Code
de: Postleitzahl

en: Full Name
de: Vollständiger Name

en: Panel
de: Bedienfeld

en: Offset
de: Versatz

en: Family
de: Familie

en: Filter Type
de: Filtertyp

en: Paragraph
de: Seitenabschnitt

en: Guest
de: Gast

en: Presentation
de: Präsentation

en: Main navigation
de: Hauptnavigation

en: Dates
de: Termine

en: Conference
de: Konferenz

en: No content available.
de: Kein Inhalt verfügbar.

en: Citation
de: Zitat

en: Credentials
de: Zugangsdaten

en: Parent ID
de: Übergeordnete ID

en: Primary
de: Primär

en: Collaboration
de: Zusammenarbeit

en: Organizer
de: Veranstalter:in

en: Abbreviation
de: Abkürzung

en: Items per page
de: Elemente pro Seite

en: - All -
de: - Alle -

en: Address 2
de: Adresszeile 2

en: Save Filter
de: Filter speichern

en: « First
de: « Anfang

en: Last »
de: Ende »

en: Your virtual face or picture.
de: Ihr virtuelles Gesicht oder Bild.

en: Publication Date
de: Erscheinungsdatum

en: Publication Type
de: Medientyp

en: Journal Article
de: Journal Artikel

en: Conference Proceedings
de: Tagungsband

en: Newspaper Article
de: Zeitungsartikel

en: Magazine Article
de: Magazinartikel

en: Series Title
de: Titel der Reihe

en: Breadcrumbs
de: Pfadnavigation

en: Status messages
de: Status-Nachrichten

en: Highlight
de: Hervorheben

en: Published status
de: Veröffentlichungsstatus

en: Location Name
de: Ortsbezeichnung

en: Licensed
de: Lizensiert

en: Main page content
de: Hauptinhalt der Seite

en: Find and manage content.
de: Inhalte finden und verwalten.

en: Title Search
de: Suche nach Titel

en: Given
de: Vorname

en: Middle name(s)
de: Mittelname(n)

en: Generational
de: Generation

en: Work Phone
de: Telefon (geschäftlich)

en: Event Type
de: Ereignisart

en: Filipino
de: Philipinisch

en: Digital Object Identifier
de: Identifizierung digitaler Objekte

en: Administrative settings
de: Administrative Einstellungen

en: Data export
de: Datenexport

en: Footer menu
de: Footer-Menü

en: Asc
de: Aufsteigend

en: Work Address
de: Adresse (geschäftlich)

en: User Guide
de: Benutzerhandbuch

en: Industry
de: Industrie

en: Get the actual content from a content revision.
de: Den aktuellen Inhalt einer Version laden.

en: Unique ID
de: Eindeutige ID

en: Entity Reference
de: Entitätsreferenz

en: Event name
de: Ereignisname

en: Paragraphs
de: Seitenabschnitte

en: Organizers
de: Veranstalter:innen

en: Displaying @start - @end of @total
de: @start - @end von @total wird angezeigt

en: Allows users with access to the In-Place editor to administer page manager pages. This permission is only needed for users without "use page manager" access.
de: Ermöglicht Benutzern mit Zugriff auf den In-Place-Editor die Verwaltung von Seiten des Seitenmanagers. Diese Berechtigung ist nur für Benutzer ohne Zugriff "Seitenmanager verwenden" erforderlich.

en: Date Submitted
de: Datum der Einreichung

en: Site branding
de: Branding der Website

en: Estimated
de: Geschätzt

en: Highlights
de: Hervorgehoben

en: Primary admin actions
de: Primäre Verwaltungsaktionen

en: User account menu
de: Benutzermenü

en: Find and manage content
de: Inhalte finden und verwalten

en: Ethnicity
de: Volkszugehörigkeit

en: Add Components
de: Komponenten hinzufügen

en: Edit User
de: Benutzer bearbeiten

en: Edit {{ name }}
de: {{ name }} bearbeiten

en: Licensee
de: Lizenznehmer
