etracker (8.x-3.0-beta4) - en to pt translation catalogue (39 entries)

en: Pages
pt: Páginas

en: On
pt: Habilitado

en: General settings
pt: Configurações gerais

en: Statistics
pt: Estatísticas

en: Breadcrumb
pt: Trilha de navegação

en: Off
pt: Desligado

en: Header
pt: Cabeçalho

en: Footer
pt: Rodapé

en: Roles
pt: Papéis

en: Role
pt: Papel

en: Users
pt: Usuários

en: Messages
pt: Mensagens

en: Privacy
pt: Privacidade

en: Error message
pt: Mensagem de erro

en: Add tracking to specific pages
pt: Adicionar rastreamento para páginas específicas

en: Warning message
pt: Mensagem de aviso

en: Add tracking for specific roles
pt: Adicionar um controle para papéis específicos

en: File extensions to track
pt: Extensões de arquivos para rastreamento

en: Users are tracked by default, but you are able to opt out.
pt: Usuários são rastreados por padrão, mas você pode optar por desativar o rastreamento.

en: Enable user tracking
pt: Ativar rastreamento de usuário

en: Users are <em>not</em> tracked by default, but you are able to opt in.
pt: Usuários <em>não</em> são rastreados por padrão, mas você pode optar por ativar o rastreamento.

en: Not restricted
pt: Sem restrições

en: Status message
pt: Mensagem de status

en: Specify pages by using their paths. Enter one path per line. The '*' character is a wildcard. Example paths are %blog for the blog page and %blog-wildcard for every personal blog. %front is the front page.
pt: Especifique páginas usando suas URLs. Digite uma URL por linha. O caractere '*' serve como coringa. Por exemplo: %blog para a página de blogs e %blog-wildcard para todos os blogs pessoais. Use %front para a página inicial.

en: Not customizable
pt: Não é personalizável

en: Restricted to certain pages
pt: Restrito para certas páginas

en: Tracking scope
pt: Escopo de tracking

en: No customization allowed
pt: Não é permitido customizações

en: Every page except the listed pages
pt: Todas as páginas exceto as páginas listadas

en: The listed pages only
pt: Apenas as páginas listadas

en: Links and downloads
pt: Links e downloads

en: Track clicks on mailto links
pt: Monitorar os clicks nos links mailto

en: Not tracked
pt: Não monitorado

en: Track clicks on outbound links
pt: Monitorar os cliques nos links de saída

en: All pages with exceptions
pt: Todas as páginas com exceções

en: Excepted: @roles
pt: Exceções: @roles

en: No privacy
pt: Sem privacidade

en: @items enabled
pt: @items habilitados

en: COOKiES
pt: Cookies
