EU Cookie Compliance (8.x-1.0-beta4) - en to da translation catalogue (30 entries)

en: Remove
da: Fjern

en: Settings
da: Indstillinger

en: Text Color
da: Tekstfarve

en: Background Color
da: Baggrundsfarve

en: Add
da: Tilføj

en: Domain
da: Domæne

en: seconds
da: sekunder

en: Hide
da: Skjul

en: custom
da: tilpasset

en: pixels
da: pixel

en: Specify pages by using their paths. Enter one path per line. The '*' character is a wildcard. Example paths are %blog for the blog page and %blog-wildcard for every personal blog. %front is the front page.
da: Angiv sider ved at bruge deres stier. Indtast én sti pr. linje. '*'-tegnet er joker. Eksempler på stier er %blog for blogsiden og %blog-wildcard for alle personlige blogs. %front er forsiden.

en: Enable popup
da: Aktivér popup

en: Place the pop-up at the top of the website
da: Placér popup øverst på siden

en: By default the pop-up appears at the bottom of the website. Tick this box if you want it to appear at the top
da: Som standard vises popup i bunden af siden. Markér dette felt, hvis du ønsker, at den er i toppen

en: Popup message - requests consent
da: Popup-besked - anmod om samtykke

en: Popup message - thanks for giving consent
da: Popup-besked - tak for samtykke

en: Popup height in pixels
da: Popup-højde i pixels

en: Popup width in pixels or a percentage value
da: Popup-bredde i pixels eller procent

en: Popup time delay in seconds
da: Popup-tidsforsinkelse i sekunder

en: <h2>We use cookies on this site to enhance your user experience</h2><p>By clicking any link on this page you are giving your consent for us to set cookies.</p>
da: <h2>Vi bruger cookies på dette site for at forbedre brugeroplevelsen.</h2><p>Ved at  klikke på et link på denne side, accepterer og godkender du, at vi sætter cookies på din computer.</p>

en: <h2>Thank you for accepting cookies</h2><p>You can now hide this message or find out more about cookies.</p>
da: <h2>Tak forfi du accepterede cookies</h2><p>Du kan nu skjule denne meddelelse eller lære mere om cookies.</p>

en: This module aims at making the website compliant with the new EU cookie regulation
da: Modulets formål er at gore dit site i stand til at overholde det nye EU cookie-regulativ

en: Enter link to your privacy policy or other page that will explain cookies to your users. For external links prepend http://
da: Indsæt et link til din privatlivspolitik eller en anden side, der forklarer cookies til dine brugere. Brug http:// til at lave eksterne links.

en: Enter an integer value for a desired height in pixels or leave empty for automatically adjusted height
da: Indsæt et helt tal for den ønskede højde i pixels eller lad feltet stå tomt for justere højden automatisk

en: Set the width of the popup. This can be either an integer value or percentage of the screen width. For example: 200 or 50%
da: Sæt bredden af popup. Det kan være et helt tal eller en procent af skærmbredden. For eksempel 200 eller 50%

en: Consent by clicking
da: Samtykke ved klik

en: By default by clicking any link on the website the visitor accepts the cookie policy. Uncheck this box if you do not require this functionality. You may want to edit the pop-up message below accordingly.
da: Som standard accepterer brugeren cookie-politikken ved at klikke på et link på sitet. Fjern markeringen af dette felt hvis du ikke ønsker denne funktionalitet. Derefter bør du nok redigere popup-beskeden nedenfor.

en: Privacy policy link
da: Link til privatlivspolitik

en: Change the background color of the popup. Provide HEX value without the #
da: Skift baggrundsfarve på popup. Angiv hex-værdi uden #

en: Change the text color of the popup. Provide HEX value without the #
da: Skift tekstfarve på popup. Angiv hex-værdi uden #
