Event Platform (2.0.0-rc1) - en to id translation catalogue (55 entries)

en: Title
id: Judul

en: Confirm
id: Konfirmasikan

en: Description
id: Deskripsi

en: Audience
id: Pemirsa

en: Articles
id: Artikel

en: Action
id: Tindakan

en: On
id: Pada

en: Date
id: Tanggal

en: Search
id: Pencarian

en: Message
id: Pesan

en: Link
id: Tautan

en: Category
id: Kategori

en: Feed
id: Umpan

en: Name
id: Nama

en: Save
id: Simpan

en: Default
id: Bawaan

en: Event
id: Acara

en: Unassign
id: Cabut

en: Attachment
id: Lampiran

en: All
id: Semua

en: Block
id: Blok

en: Page
id: Halaman

en: Off
id: Matikan

en: Score
id: Skor

en: Location
id: Lokasi

en: Promoted to front page
id: Dipromosikan ke halaman depan

en: Authored by
id: Ditulis oleh

en: Start Date
id: Tanggal Mulai

en: End Date
id: Tanggal Berakhir

en: Current
id: Saat ini

en: State
id: Status

en: Events
id: Acara

en: Filters
id: Filter

en: Duration
id: Durasi

en: Sort by
id: Sortir dengan

en: Display Name
id: Nama tampilan

en: Session
id: Sesi

en: ‹ Previous
id: ‹ Sebelumya

en: Next ›
id: Selanjutnya ›

en: News
id: Berita

en: Content Type
id: Tipe Konten

en: Apply
id: Terapkan

en: Copyright
id: Hak Cipta

en: Offset
id: Letak

en: Dates
id: Tanggal

en: - Any -
id: - Apa saja -

en: Items per page
id: Jumlah item per halaman

en: - All -
id: - Semua -

en: « First
id: « Pertama

en: Last »
id: Terakhir »

en: Moderation state
id: Status moderasi

en: Asc
id: Urutan turun

en: Entity Reference
id: Referensi Entitas

en: events
id: acara

en: Content belonging to a certain taxonomy term.
id: Konten merupakan milik taksonomi tertentu
